Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Na co mám nárok?
Otázka
Dobrý den měla bych na Vás otázku. Můj syn bude mít 23.1.2013 3 roky, takže mi končí mateřská dovolená, na kterou jsem nastupovala z práce. Nyní jsem ve 3 měsíci těhotenství a zajímalo by mě, zda se mám hlásit na UP a na jakou podporu či dávku budu mít nárok nebo mám rovnou doktora požádat o vystavení neschopenky. Dále by mě zajímalo, z čeho se dávka(podpora) počítá, popřípadě kde se dočtu o výši dávek. Nerada bych prošvihla nějakou soji povinnost či nárok. Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu předpokládám, že jste stále v zaměstnaneckém poměru (zaměstnání neskončilo během doby pobírání rodičovského příspěvku.
Pokud ano, měla byste po uplynutí rodičovské dovolené (mateřská dovolená je zpravidla 6 týdnů před a 22 týdnů po porodu), tj. ve třech letech věku Vašeho syna, nastoupit zpět do zaměstnání. Zda jste těhotná, není v tomto případě důležité pokud nevykonáváte práci, která je těhotným ženám zakázaná. Bude-li to Váš zdravotní stav vyžadovat, může Vás lékař uznat práce neschopnou (rizikové těhotenství). V takovém případě byste zaměstnavateli místo návratu do zaměstnání předala neschopenku.
První 3 dny pracovní neschopnosti nenáleží žádná finanční náhrada, od 4. dne do 21. dne pracovní neschopnosti poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy, nemocenské se poskytuje od 22. dne pracovní neschopnosti. Pokud jste neměla příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí (byla jste na rodičovské dovolené), bude se náhrada mzdy počítat z pravděpodobného Vašeho výdělku, nebo-li výdělku, kterého byste vzhledem k předchozím výdělkům či výdělku ostatních zaměstnanců konajících stejnou či srovnatelnou práci zřejmě v dotčeném čtvrtletí vydělala, pokud byste normálně pracovala.
Nemocenské se pak počítá z příjmů, které jste měla za posledních 12 kalendářních měsíců předcházejících pracovní neschopnosti. Pokud zde takový příjem není, hledá se poslední kalendářní rok, kdy jste měla alespoň po 30 dnů příjem. Z tohoto příjmu se vypočítá nemocenská jako 60% denního vyměřovacího základu - více informací naleznete na http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/nemocenske.htm .
Nebude-li důvod, abyste nastoupila na neschopenku, měla byste po skončení rodičovské dovolené vykonávat sjednanou práci až do nástupu na mateřskou dovolenou, během které byste mohla pobírat peněžitou pomoc v mateřství (nástup si je možné zvolit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu).
Výše uvedené se samozřejmě může změnit na základě dohody - můžete se např. se zaměstnavatelem dohodnout, že budete vykonávat jinou práci, v jiném rozsahu, či že se do práce nebudete vrace a budete čerpat do nástupu na další mateřskou dovolenou tzv. neplacené volno.
Je-li situace taková, že ve skutečnosti již nejste na mateřské ani rodičovské dovolené, jelikož Vaše zaměstnání již dříve skončilo, je situace samozřejmě jiná (o dovolené lze v pravém smyslu mluvit pouze dokud je člověk zaměstnaný).
Nastoupit na neschopenku zřejmě nebude připadat v úvahu. Sice neuvádíte, kdy Vaše zaměstnání skončilo či skončí, nicméně na neschopenku lze obecně nastoupit nejpozději během sedmi dnů od skončení zaměstnání a lze předpokládat, že tato lhůta Vám již uběhla (k získání nemocenské by tak bylo nutno nejprve nastoupit do jiného zaměstnání, které by Vám založilo nemocenské pojištění a teprve následně se nechat uznat za práce neschopnou).
Ohledně možnost čerpat peněžitou pomoc v mateřství, je třeba brát ohled na skutečnost, že k získání nároku na tuto dávku je nutné k datu nástupu (viz. výše):
1) být účasten nemocenského pojištění, nebo v ochranné lhůtě po jeho skončení (obecně 7 kalendářních dnů, je-li pojištěnka těhotná, prodlužuje se jí ochranná doba až na 180 dnů, pokud alespoň tak dlouho trvalo zaměstnání),
2) mít za poslední dva roky minimálně 270 dnů účasti na nemocenském pojištění.
V tomto ohledu by bylo nutné uvážit, kdy skončilo Vaše zaměstnání, ze kterého Vám běželo nemocenské pojištění a spočítat si zda:
a) splníte obě výše uvedené podmínky, jelikož Vám ochranná lhůta vystačí alespoň do počátku osmého týdne před předpokládaným termínem porodu a budete mít za poslední dva roky potřebnou dobu pojištění,
b) podmínky splníte, pokud si na mezidobí najdete v příslušném rozsahu zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění (v takovém případě se Vám následně bude peněžitá pomoc v mateřství počítat z tohoto výdělku),
c) podmínky již nemáte reálně možnost splnit.
Nebudete-li mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, můžete od narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek.
Z hlediska nároku na podporu v nezaměstnanosti (pokud se rozhodnete registrovat jako uchazečka o zaměstnání), pak byste zřejmě mohla pobírat podporu v nezaměstnanosti, jelikož doba péče o dítě do čtyř let věku se Vám může započítat jako takzvaná náhradní doba zaměstnání.
Výše podpory se odvíjí od toho, v jaké situaci se registrujete. Z posledního průměrného výdělku se podpora počítá v první řadě v případě, kdy máte za poslední 2 roky alespoň 12 měsíců doby důchodového pojištění. Tuto podmínku pravděpodobně nesplníte, pokud jste tři roky doma s dítětem, pokud jste si nepřivydělávala činností, která Vám založila účast na důchodovém pojištění.
Je-li Vám podpora v nezaměstnanosti přiznávána na základě výše zmíněné náhradní doby (péče o dítě), úřad práce zkoumá, co je poslední činností před registrací na úřadě práce. Pokud jde o výdělečnou činnost, počítá se podpora z posledního výdělku. Jde-li však o zmiňovanou náhradní dobu (péče o dítě a další zákonem vyjmenované), činí podpora v nezaměstnanosti po dobu prvních 2 měsíců 0,15 násobek, další 2 měsíce ve výši 0,12 násobek, po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11 násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla žádost o tuto podporu podána. Průměrná mzda pro rok 2013 činí 24.408,-Kč. Více informací naleznete http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch.
Je-li již Váš pracovní poměr ukončen, můžete s Výše uvedeným udělat maximálně to, že po ukončení pobírání rodičovského příspěvku nepůjdete na úřad práce, ale nastoupíte do jiného, byť krátkodobého zaměstnání a teprve po jeho skončení se půjdete registrovat na úřad práce s tím, že poslední činností bylo toto zaměstnání.
Jste-li však v situace, kdy o skončení pracovního poměru budete se zaměstnavatelem jednat, je dobré na výše uvedené pamatovat a v případě dohody o skončení pracovního poměru stanovit datum skončení tak, aby Vám mezi ukončením péče o dítě a ukončením zaměstnání vzniklo mezidobí, kdy budete vedena jako "aktivní" zaměstnanec. Po skončení zaměstnání se je pak obratem nutné na úřadu práce registrovat. Pokud by zde vzniklo mezidobí, úřad by si ho vyložil jako další péči o dítě (náhradní dobu) a následně opět přiznal podporu ve výše uvedené zvláštní sazbě. Pro úplnost dodávám, že je-li uzavírána dohoda o skončení pracovního poměru a zaměstnanec se plánuje registrovat na úřadu práce, měl by trvat na tom, aby v dohodě byl uveden vážný důvod pro rozvázání pracovního poměru. V opačném případě dochází opět ke krácení podpory v nezaměstnanosti.
Na závěr je vhodné zmínit, že pokud skončilo Vaše zaměstnání máte také možnost nahlásit na své zdravotní pojišťovně, že zůstáváte v domácnosti pečovat o dítě mladší čtyř let. Sice takto nezískáváte nemocenské pojištění, nicméně zdravotní pojištění za Vás bude platit stát a do důchodového pojištění se Vám tato doba započítá jako náhradní doba důchodového pojištění. Registrovat se na úřadu práce není povinností.
Snad jsem odpověděla na všechny aspekty Vašeho dotazu. V případě potřeby rádi zodpovíme další dotazy.
S pozdravem
Kateřina Čočková a Ondřej Načeradský
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou