Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
délka nemocenské v roce 2013
Otázka
Dobrý den,
našla jsem na internetu tuto informaci ohledně nemocenské:Pobírat emocenské dávky můžete maximálně tři sta osmdesát dní od počátku pracovní neschopnosti. Jakmile však nastane den číslo sto osmdesát, má váš ošetřující lékař povinnost vaši neschopnost ukončit, pokud je váš stav stabilizovaný – ačkoli ještě třeba nejste zcela vyléčeni.
Já jsem na neschopence ji 187 den a na kontrolu jdu až v půlce března.Lékař se o ničem takovém nezmínil.Nevím jestli nemění situaci to že jsem nejdřív byla na neschopence kvůli operaci kolene 3 měsíce a po té jsem byla předána i s neschopenkou na gynekologii.Jak se počítá oněch 180 dní?Je možné že nová lhůta 180 dní počala běžet přechodem na gynekologii?Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
budu se postupně snažit zodpovědět na Vámi položené otázky.
Máte pravdu v tom, že maximální délka podpůrčí doby při dočasné pracovní neschopnosti činí maximálně 380 kalendářních dnů od začátku pracovní neschopnosti. Podotýkám, že podpůrčí doba u nemocenského začíná běžet od 22. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti.
Dále máte patrně na mysli ustanovení § 59 odst. 1 písm. b) Zákona o nemocenském pojištění, ze kterého vyplývá, že:" Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti pojištěnce, jestliže uplynulo alespoň 180 dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti a vyšetřením zjistí, že zdravotní stav je stabilizovaný a je předpoklad, že pojištěnec již nebude moci vykonávat dosavadní pojištěnou činnost, a to 30. kalendářním dnem následujícím po dni tohoto vyšetření; to neplatí, jde-li o dočasnou pracovní neschopnost vojáka z povolání a příslušníka bezpečnostního sbor."
Co je považováno za stabilizovaný stav, nám vyplývá z § 58 Zákona o nemocenském pojištění, ve kterém je uvedeno: "Za stabilizovaný se pro účely tohoto zákona považuje takový zdravotní stav, který se ustálil na určité úrovni zdraví a pracovní schopnosti, která umožňuje pojištěnci vykonávat dosavadní nebo jinou pojištěnou činnost bez zhoršení zdravotního stavu, a který další léčení již podstatně nemůže ovlivnit; udržení stabilizace zdravotního stavu může být přitom podmíněno zavedením určité léčby nebo pracovních omezení."
Pokud se tedy Váš zdravotní stav neustále vyvíjí (zlepšuje), lze předpokládat, že ho Váš lékař nevyhodnotil za stabilizovaný. Pokud tedy nedojde k pozdější stabilizaci Vašeho zdravotního stavu, je pravděpodobné, že Vaše dočasná pracovní neschopnost bude nadále pokračovat až do doby Vašeho úplného uzdravení a nebo do vyčerpání celé podpůrčí doby.
Pro úplnost uvádím, že Vámi uváděný přechod z "jedné pracovní neschopnosti na druhou", který upravuje § 55 odst. 4 Zákona o nemocenském tuto skutečnost nijak neovlivní, jelikož je daný přechod považován za pokračování již vzniklé dočasné pracovní neschopnosti.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou