Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
$55 a narok na nemocenskou
Otázka
Dobry den,chtela bych poprosit o radu,bratr udelal tu chybu,ze podepsal vyp.dle $55po trech tydnech kdy byl jeste ve stavu nemocnych.vyp.byla podepsana 14.3.s datem 26.2.kdy byl a doposud je v prac.neschopnosti od 27.2.Chtela bych se zeptat jestli v tomto pripade ma narok na nemocenske.je mi jasne,ze s timto $ to bude velmi slozite.dekuji moc za odpoved.
Odpověď
Dobrý den,
nejsem si jist, co myslíte tím, že Váš bratr podepsal výpověď dle ustanovení § 55 zákoníku práce. Dotčené ustanovení neřeší výpověď, ale okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem. Pokud by se jednalo o okamžité zrušení pracovního poměru, tak se nepodepisuje ve smyslu uzavření dohody, ale pouze jako potvrzení, že listina byla zaměstnanci doručena a takovéto podepsání nebrání zaměstnanci v tom, aby zaměstnavateli oznámil, že trvá na dalším zaměstnávání a ve lhůtě dvou měsíců podal k soudu žalobu na neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru s tím, že k němu zaměstnavatel neměl zákonný důvod.
Váš dotaz nicméně nesměřuje k tomu, jak byl ukončen pracovní poměr, ale k možnosti čerpání nemocenské. Nespadá-li Váš bratr do některé ze specifických skupin pojištěnců (typicky poživatelé starobních důchodů a invalidních důchodů III. stupně), je rozhodující, jestli došlo k nástupu do pracovní neschopnosti během trvání nemocenského pojištění (trvání zaměstnání, které zakládalo účast na nemocenském pojištění), nebo v tzv. ochranné době, která je 7 kalendářních dnů od skončení pracovního poměru (pokud pracovní poměr trval alespoň 7 dnů).
I když vyjdeme z toho, že pracovní poměr byl rozvázán platně (podotýkám, že i neplatné rozvázání pracovního poměru se považuje za platné, pakliže se zaměstnanec ve výše zmiňované lhůtě dvou měsíců nedovolá neplatnosti u soudu) k 26.2. neměl by být vzhledem k počátku pracovní neschopnosti 27.2. problém s tím, aby mu bylo přiznáno nemocenské.
Problém však představuje skutečnost, že podle současné právní úpravy se nemocenská vyplácí až od 22. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti. První tři dny se obecně nemocnému neproplácí a 4. až 21. den nenáleží ze systému nemocenského pojištění nemocenská, ale zaměstnanci může vzniknout nárok na zvláštní druh náhrady mzdy, kterou zaměstnavatel vyplácí zaměstnanci za směny, které zmeškal z důvodu dočasné pracovní neschopnosti. V případě Vašeho bratra však došlo ke skončení pracovního poměru před vznikem pracovní neschopnosti, takže z logiky věci nebude mít žádné zameškané směny a tudíž bude prvních 21. dnů nemoci bez jakékoliv kompenzace.
S tímto by bylo možné něco udělat jen pokud:
a) se dokáže se zaměstnavatelem dohodnout (což je dost nepravděpodobné),
b) prokáže, že okamžité zrušení pracovního poměru bylo doručeno až 14.3. (což může být dosti obtížné, pakliže podepsal převzetí dne 26.2. - neuvádíte však, co konkrétně podepsal, takže je možné i to, že sice podepsal listinu datovanou 26.2., ale z podpisu neplyne, že by toho dne listinu převzal),
c) u soudu úspěšně napadne samotnou platnost okamžitého zrušení pracovního poměru (k čemuž neuvádíte žádné podrobnosti, takže v tomto ohledu je obtížné cokoliv byť jen odhadovat).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.