Změna stupně ID

Dotaz ze dne 20. 6. 2013 19:17.

Otázka

Dobrý den, od roku 2003 pobírám ID, nejprve ČID a dnes ID 1. stupně. Nyní na doporučení lékaře podávám žádost o vyšší stupeň ID. Ptala jsem na OSSZ při podání žádosti, jakým způsobem dochází k výpočtu výše nového stupně ID. Odpověď mě šokovala a nemohu věřit, že to je pravda. Celých 10 let (2003 až 2013) jsem byla OSVČ a k tomu také zaměstnanec, jako OSVČ i jako zaměstnanec jsem na sociálním pojištění za těch 10 let odvedla nemalé peníze. Na OSSZ mi však tvrdili, že je úplně jedno, kolik jsem zaplatila, že to nemá na nový výpočet absolutně žádný vliv (prý nový zákon od 1.1. 2010). Jinými slovy, vyhodila jsem ty peníze z okna, protože se mi vůbec nezapočítává z toho nic. Je to pravda?

A pokud to je pravda, není to na podnět k Ústavnímu soudu? Jde přece o jasnou diskriminaci invalidních důchodců, když u zdravých lidí počet odpracovaných let, výše platu resp. to, co odvedli na sociálním pojištění, vliv na výši jejich důchodu má? Nebo to chápu špatně? Prosím poraďte, jak to skutečně je.

Odpověď

Dobrý den,

u invalidních důchodů je odpracovaná doba potřebná k tomu, aby vnikl nárok na důchod, ale z hlediska výpočtu výše důchodu nemá takový význam jako u starobního důchodu.

Zatímco starobní důchod se počítá podle získaných let pojištění, u invalidního důchodu se musí zohlednit skutečnost, že zde můžeme mít jak důchod tzv. z mládí, kdy dotčená osoba nikdy neodpracovala byť jediný rok, mladého člověka, kterému se přiznává invalidní důchod po pár odpracovaných letech i člověka v předdůchodovém věku. Má-li invalidní důchod plnit svoji vyživovací funkci, nelze vyjít jen ze získané doby pojištění s tím, že kdo si nestihl dostatečné množství let odpracovat, má smůlu a dostane jen minimální důchod.

U invalidního důchodu se tak při výpočtu výše důchodu zkoumá nejen doba pojištění získaná před vznikem invalidity, ale i doba, která pojištěnci zbývala do důchodového věku (pro zjednodušení se zde jednotně vychází z důchodového věku bezdětných žen).

Pokud by tak např. někdo měl 6 let doby pojištění a do důchodového věku by mu zbývalo 36 let, mohl by se mu důchod počítat jako kdyby měl 42 let doby pojištění (situace je ve skutečnosti složitější, ve stanovených případech se dopočtená doba krátí, aby se odlišila situace kdy někdo mohl získat 10 let pojištění a získal 10 let pojištění od osoby, která mohla získat 10 let pojištění, ale získala jen 5 let pojištění).

Tolik obecně na vysvětlení, že osoby pobírající invalidní důchodci nejsou při výpočtu co do započítání let státem znevýhodněni, ale naopak se jim započítá i pojištění, která fakticky ještě neodvedli a často vzhledem ke svému zdravotnímu stavu ani neodvedou.

Pokud neřešíme vznik nároku na invalidní důchod, ale pouze změnu stupně invalidity, postupujeme podle ustanovení § 41 odst. 3 zákona o důchodovém pojištění.

Nová výše procentní výměry invalidního důchodu se stanoví jako součin procentní výměry invalidního důchodu, který náležel a koeficientu, který se vypočte jako podíl procentní sazby výpočtového základu odpovídajícího novému stupni invalidity a procentní sazby výpočtového základu odpovídající dosavadnímu stupni invalidity.

Stručně řečeno důchod se znovu nevypočítává, ale pouze se již vypočtená procentní výměra vynásobí koeficientem tak, aby důchod původně počítány na určitý stupeň odpovídal nově přiznanému stupni.

Např. v případě invalidního důchodu prvního stupně se vychází z toho, že za každý rok pojištění náleží 0,5 % výpočtového základu.

Kdyby šlo o invalidní důchod druhého stupně, náleželo by 0,75 % a v případě třetího stupně 1,5 %.

V rámci přepočtu tedy:

a) z prvního na druhý stupeň použijeme koeficient

0,75 (nová sazba) / 0,5 (stará sazba) = 1,5

b) z prvního na třetí stupeň nám pak vychází 1,5 / 0,5 = 3.

***

Příklad:

Pojištěnec má 10 let řádné a dvacet let dopočtené doby pojištění, celkem tedy 30 let.

Výpočtový základ mu vychází na 15 000 Kč.

Pro invalidní důchod I. stupně mu tudíž procentní sazbu důchodu počítáme jako:

30 x 15 000 x 0,005 = 2 250 Kč

Pokud by šlo o invalidní důchod III. stupně počítalo by se:

30 x 15 000 x 0,015 = 6 750 Kč

Výše uvedený přepočet z I. na III. stupeň znamená použití koeficientu 3, takže bychom dostali:

2 250 x 3 = 6 750 Kč.

***

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším