neplacené volno

Dotaz ze dne 16. 7. 2013 17:19.

Otázka

Dobrý den, pracuji na plný úvazek v jedné společnosti, zároveň mám uzavřenou dohodu o pracovní činnosti ve společnosti druhé a aktivní živnostenskou činnost. Rád bych se zeptal, jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním v případě, že si z mé stálé práce vezmu několikrát do měsíce neplacené volno, abych mohl pracovat ve druhé společnosti nebo na mé živnosti. Předem děkuji za odpověď. S pozdravy,

Odpověď

Dobrý den,

"problematické" je zdravotní pojištění, jelikož to se ve skutečnosti chová spíše jako daň a musí se hradit alespoň v minimální stanovené výši bez ohledu na to, že pojištěnec nemá zdanitelné příjmy. Z pohledu zaměstnavatele, pakliže Vám dává neplacené volno, je třeba hlídat, zda-li Vám vzhledem k rozsahu neplaceného volna neklesne základ pro výpočet pojistného pod minimální vyměřovací základ (minimální mzda). Pokud poklesne, musí být pojistné na zdravotní pojištění doměřeno tak, aby odpovídalo odvodům při minimální mzdě - takto není nutné postupovat, pakliže zaměstnavateli doložíte, že máte minimální vyměřovací základ splněný přes jiné zaměstnání či samostatnou výdělečnou činnost.

Stručně řečeno - pokud neplacené volna není při srovnání s výší mzdy v příliš velkém rozsahu, situaci není z hlediska zdravotního pojištění třeba řešit. Pokud neplacené volno je čerpáno v rozsahu, že byste klesl pod minimální mzdu, je třeba doložit zaměstnavateli hrazení zdravotního pojištění z druhého zaměstnání a/nebo samostatné výdělečné činnosti, respektive počítat s tím, že se pojistné doměří.

Z hlediska důchodového a nemocenského pojištění zpravidla "potíže" nevznikají, tedy pokud řešíme otázku úhrad pojištění - platíte podle toho, kolik vyděláte, nevyděláte-li nic, tak nic neplatíte. Na druhou stranu je samozřejmě třeba počítat s tím, že u těchto dávek se dávky čerpají podle toho, jak bylo odváděno pojistné, takže např. v důsledku neplaceného volna může být následný nárok na nemocenskou nižší, než v případě "řádného" výkonu práce (neplacené volno není tzv. vyloučenou dobou, takže se touto dobou krátí příjem dosahovaný v ostatních dnech), respektive přímo v době čerpání neplaceného volna nárok na nemocenskou nenáleží.

Svébytnou kapitolou je pak zmiňovaná "živnost", budu-li předpokládat, že v popsané situaci jde o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, je třeba hlídat, zda-li jsou splněny podmínky pro to, aby pro Vás platil takovýto režim odvodů, podle popisu situace však nepředpokládám, že by u Vás docházelo k tomu, že byste přestal splňovat podmínku výkonu zaměstnání zakládajícího účast na nemocenském pojištění.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším