Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Uznání pracovního úrazu
Otázka
Dobrý den, zhruba v polovině prosince 2012 jsem si v práci nějak hnula se zádama a byla jsem zhruba 3 týdny v PN. Poté jsem se vrátila do práce a ani ne po dvou měsících se to opakovalo. Ošetřující lékařka mi na neschopence zaškrtla že jde o pracovní úraz, ale zaměstnavatel mi řekl,ať nepočítám s tím,že mi to uznají. Nevím, jak v tomto případě postupovat. 3.9. mi nyní uplyne 180 dní PN a lékařka mi řekla,že v tomto případě nemusím nastoupit zpět k původnímu zaměstnavateli ale že můžu jít do jiné práce. Nevím ale, jestli musím dát já výpověď,nebo jestli jí dostanu od zaměstnavatele. Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
v popsané situaci je samozřejmě otázkou, nakolik budete v případě sporu schopná prokázat, že k úrazu došlo v rámci výkonu práce.
Lze si např. představit, že máte svědky, kteří Vám osvědčí, že jste zvedala nějaké břemeno, když jste najednou vykřikla bolestí, nemohla se narovnat, stěžovala si na bolest a jelikož nevymizela, vyhledala jste následně lékařskou pomoc. Pak můžeme uvažovat o doložitelném pracovním úrazu (prostřednictvím svědeckých výpovědí osob, které výše popsané viděly).
Na druhou stranu si lze představit, že nebudou existovat naprosto žádné důkazy k tomu, jak k poranění zad došlo a pak je třeba počítat s tím, že se zaměstnavatel bude bránit, že neodpovídá za to, že utrpíte úraz v rámci své zájmové činnosti, v domácnosti či kdekoliv jinde bez souvislosti s výkonem práce.
V popsané situaci se je tudíž třeba zamyslet, zda a jak by bylo možné prokázat, jak k poranění zad došlo (stranou nyní ponechám složitější varianty - kdy např. se doloží "úraz" v rámci výkonu práce, ale zaměstnavatel se brání tím, že jde o důsledek onemocnění, které nemá charakter nemoci z povolání a že k popsanému poranění nedošlo v důsledku zvýšené námahy spojené např. se zvedáním břemene, ale došlo by k němu bez ohledu na to "přirozeným" průběhem onemocnění).
Z hlediska pracovní neschopnosti a dosažení 180. dne dočasné pracovní neschopnosti jde o to, že se zkoumá nejen Vaše způsobilost konat stávající práci, ale i způsobilost vykonávat jinou práci a to s ohledem na to, že Vám může být dočasná pracovní neschopnost ukončena, je-li Váš stav již stabilizovaný a lze předpokládat, že nebudete moci dále vykonávat dosavadní pojištěnou činnost.
Jinak řečeno: je-li po 180 dnech dočasné pracovní neschopnosti zřejmé, že další trvání dočasné pracovní neschopnosti nepovede k tomu, že byste byla opět schopná konat stávající práci, ale jiné práce byste byla schopná konat, pracovní neschopnost se ukončí (s lhůtou 30 dnů). Pokud by šlo o situaci, kdy by bylo možné předpokládat, že další trvání pracovní neschopnosti nepovede ani k tomu, že byste byla dále schopna vykonávat stávající práci, ani k tomu, že byste byla schopna vykonávat jiné práce, je třeba řešit invalidní důchod (po přiznání invalidního důchodu rovněž dochází k ukončení dočasné pracovní neschopnosti).
V případě nejasností svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.