Výše invadního důchodu hned po mateřské

Dotaz ze dne 5. 1. 2014 16:43.

Otázka

Dobrý den, Ráda bych se Vás zeptala z čeho se vypočítá výše invalidního důchodu, pokud jsem po škole byla pár měsíců na ÚP, pak rizikové těhotenství a z mateřské rovnou do invalidního, ve kterem jsem uz téměř 4 roky. Za tu dobu se mi částka vyšplhala na necelých 3200,-. Známí mi trvdí, že mám nárok na věští důchod, že bych se měla někde informovat, že jako matka 2 dětí ( manžel OSVČ ) je to málo. Opravdu??? Mockrát děkuji za vaší odpověd a hlavně za váš čas děkuji

Odpověď

Dobrý den,

invalidní důchod je v principu pojištěním, nebo-li výše důchodu je odvislá od toho, jak vysoké pojistné bylo odváděno. Pakliže jste před vznikem invalidity nepracovala, ale pobírala sociální dávky (předpokládám, že "mateřskou" rozumíte rodičovský příspěvek), předtím byla nezaměstnaná a ještě předtím studovala, není zde ve výsledku žádné období, za které byste měla zaplacené pojistné. Nárok na invalidní důchod Vám zde zřejmě vznikl díky započtení doby studia a doby vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, nicméně to nic nemění na tom, že jste nedosáhla žádného vlastního příjmu, ze kterého by důchod bylo možné počítat.

Následně tudíž jsou dvě varianty - získáte důchod v minimální možné částce (což zřejmě bude uváděných 3 200 Kč, což zhruba odpovídá 2 340 Kč základní výměry + 770 Kč minimální procentní výměry), nebo splníte podmínky pro tzv. určení invalidního důchodu v mimořádných případech.

Za takovéto mimořádné případy se dle ustanovení § 42 zákona o důchodovém pojištění považuje (uvádím zjednodušeně):

1) invalidita třetího stupně u osoby, která dosáhla věku alespoň 18, pakliže invalidita vznikla před dosažením 18 let věku a tato osoba nebyl účastna pojištění po potřebnou dobu -> výše procentní výměry činí měsíčně 45 % přepočteného všobecného vyměřovacího základu (zjednodušeně řečeno, vychází se z průměrné měsíční mzdy v ČR upravené na aktuální cenové hladiny).

2) invalidita pojištěnce mladšího 28 let, je-li invalidní důchod přiznáván před 18. rokem věku, nebo je-li období od 18 let věku do vzniku nároku na invalidní důchod kryto dobou pojištění, nebo doba, která není kryta dobou pojištění je kratší jednoho roku (za dobu pojištění se zde považuje uznatelné studium, uznatelná evidence na ÚP a náhradní doba pojištění, i když doba pojištění netrvala ani jeden rok) -> procentní výměra náleží ve výši nejméně: - při třetím stupni tak jako v případ ad. 1), - v případě druhého stupně ve výši poloviny této výměry a - v případě třetího stupně ve výši třetiny.

3) invalidní důchod pojištěnce, který získal aspoň 15 roků doby pojištění podle § 11 a § 13 odst. 1 zákona o důchodovém pojištění -> procentní výměry podle stupňů min. jako u předchozího bodu.

Bod pod 1) ani 3) se zřejmě nedostanete, ale teoreticky byste mohla spadat pod bod 2), pakliže Vám byl důchod přiznán coby osobě mladší 28 let, bylo by však třeba ověřit, jak přesně máte doby pojištění / náhradní doby pojištění.

V případě potřeby prosím upřesněte dotaz, popřípadě zkuste prostudovat rozhodnutí o důchodu (či se zkuste přímo informovat na správě sociálního zabezpečení), zda-li byste mohla splnit podmínky pro určení důchodu v "mimořádném případu" ve smyslu ustanovení § 42 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším