Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Prodloužení nemocenské při otěhotnění
Otázka
Dobrý den, prosím o radu. Již mi bude končit potpůrčí doba pro výplatu nemocenského. Požádala jsem o invalidní důchod, kde mi byl přiznán II.stupeň. Zjistila jsem, ale že jsem těhotná, tak do svého zaměstnání nemohu nastoupit ani na částečný úvazek. Ráda bych, ale dále byla zaměstnankyní. Mohu nastoupit na novou neschopenku u gynekologa na rizikové těhotenství a požádat o prodloužení podpůrčí doby? Jak mám prosím postupovat? S penězi které dostanu jako důchod nemohu žít a do práce nemohu kvůli riziku. Je mi 35 let a o jedno dítě jsem v jeho třech měsících přišla, tak mám strach.
Děkuji za jakoukoli radu.
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu plyne, že nyní pobíráte nemocenské, neboť jste byla uznána práce neschopnou, a pobírání nemocenského bude brzy ukončeno z důvodu vyčerpání podpůrčí doby 380 dnů. Zároveň předpokládáte, že Vás lékař-gynekolog opět uzná práce neschopnou z důvodu rizikového těhotenství. Otázkou tedy je, zda a jak dosáhnout prodloužení výplaty nemocenského?
Podle zákona o nemocenském pojištění náleží nemocenské osobě uznané práce neschopnou, která splňuje zákonem dané podmínky. Nemocenské je vypláceno během tzv. podpůrčí doby, která činí 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Do této podpůrčí doby se započítávají i předchozí doby dočasné pracovní neschopnosti, pokud spadají do doby 380 dnů před vznikem "současné" pracovní neschopnosti (pokud předchozí dočasná pracovní neschopnost skončila 190 dnů před vznikem současné, předchozí pracovní neschopnost se do podpůrčí doby nezapočítává). Pojištěnec může požádat příslušnou OSSZ o prodloužení dočasné pracovní neschopnosti, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby, nabude pracovní schopnost.
Z výše uvedeného vyplývá, že se můžete pokusit požádat příslušnou OSSZ o prodloužení výplaty nemocenského. Je však otázka, zda takto požádat při stávající dočasné pracovní neschopnosti nebo při nové (pro rizikové těhotenství). Doporučovala bych situaci zkonzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem, zkušenosti s prodloužením podpůrčí doby v takovém případě bohužel nemáme. Bližší informace a vzor žádosti o prodloužení naleznete na stránkách ČSSZ http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/zivotni-situace/obcan/zadost-o-vyplatu-nemocenskeho-po-uplynuti-podpurci-doby.htm.
V dotaze uvádíte, že byste byla ráda nadále zaměstnankyní. Zde jen pro informaci uvedu, že zaměstnavatel s Vámi v době těhotenství nesmí rozvázat pracovní poměr výpovědí až na stanovené výjimky. Pokud by přeci jen došlo ke skončení pracovního poměru, např. dohodou mezi Vámi navzájem, pak je vhodné pohlídat si splnění podmínek pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM). Tato dávka náleží zaměstnankyni, u níž trvá účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM (nebo je v tzv. ochranné lhůtě po jeho skončení) a zároveň v posledních dvou letech před nástupem na PPM byla účastna nemocenského pojištění alespoň 270 kalendářních dní.
S přáním hezkého dne a hodně štěstí
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou