Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nemocenská
Otázka
Dobrý den, prosím o radu. Je mi 35 let. Po smrti mého syna jsem byla více jak rok v pracovní neschopnosti. Skončila mi podpůrčí doba pro výplatu neschopenky. Dostala jsem teď invalidní důchod II.skupiny.To v mém případě bude tak 3000kč. Ráda bych šla na zkrácený úvazek do práce. Jsem pořád zaměstnanec. Neschopenka mi končí 10.2.2014. Teď se mip otvrdilo těhotenstvý a lékař mi nakázal klid, tak mi důrazně nedoporučil jít do práce. Jak mám prosím postupovat? Gynekolog mi napíše novou neschopenku do doby než nastoupím na mateřskou dovolenou. Jak to budu mít dále? Mohu mít neplacenou neschopenku, abych nadále zůstala zaměstnancem podniku? Budu mít nárok na výplatu mateřské?
Jinné zdravotní komplikace
Odpověď
Dobrý den,
pokud Vám končí podpůrčí doba pro pracovní neschopnost a jsou zde stále další zdravotní důvody, pro které nejste schopna pracovat, nicméně lze předpokládat, že v dohledné době dojde k obnovení Vaší pracovní schopnost, zřejmě by stálo za pokus požádat si o prodloužení nemocenské (lékař Vám přepíše důvod neschopnosti na rizikové těhotenství a požádáte ho o doporučení pro prodloužení pracovní neschopnosti - bude muset posoudit "revizní" lékař).
Nebude-li dočasná pracovní neschopnost prodloužena, neznamená to, že jste po skončení dočasné pracovní neschopnosti schopná dále konat práci ale jen to, že dále nemáte možnost pobírat nemocenskou. Zaměstnavatele byste měla upozornit, že stále trvá zdravotní stav, pro který nebudete podle názoru ošetřujícího lékaře schopná vykonávat sjednanou práci - zaměstnavatel by Vás následně měl poslat za "závodním" lékařem (lékařem, který pro zaměstnavatele zajišťuje tzv. pracovně-lékařskou službu). Ten má následně za úkol posoudit, jaká je Vaše schopnost konat sjednanou práci - následně Vám ve formuláři zaškrtne, zda-li jste podle jeho názoru schopná pracovat, nejste schopná pracovovat, či zda jste schopnost pracovat pozbyla dlouhodobě.
Pokud by šlo pouze o těhotenství, tak zde z logiky věci nejde o dlouhodobou ztrátu zdravotní způsobilosti, ale o dočasný stav a lékař, pokud se ztotožní se závěrem ošetřujícího lékaře, že Vám zaměstnavatel nesmí přidělovat práci (zaměstnavatel nesmí přidělovat práci zaměstnanci, který na ní není zdravotně způsobilý), by Vám měl zaškrtnout, že nejste sice aktuálně způsobilá pracovat, ale nejde o dlouhodobou ztrátu zdravotní způsobilosti, pro kterou by s Vámi mohl zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr výpovědí.
Složitější může být situace pokud jde o Vámi zmiňovanou invaliditu II. stupně. Invalidní důchody se přiznávají pro dlouhodobé poruchy zdraví, takže v tomto ohledu by nepochybně pro lékaře byla splněna podmínka dlouhodobosti a pokud zdravotní stav, pro který jste byla shledána invalidním by Vám sám o sobě, bez ohledu na těhotenství, bránil vykonávat sjednanou práci, byla by splněna podmínka "dlouhodobé ztráty zdravotní způsobilosti konat sjednanou práci".
Po předání takovéhoto posudku zaměstnavateli by mu na jedné straně vznikla povinnost převést Vás na jinou vhodnou práci, ale na druhé by byl také naplněn výpovědní důvod dle zákoníku práce. Zde ovšem musíme zohlednit skutečnost, že jste těhotná, jelikož těhotenství představuje z hlediska zákoníku práce tzv. ochrannou dobu, během které Vám zaměstnavatel nemůže dát platně výpověď, nejde-li o některou ze zvlášť stanovených výjimek. Výpověď z důvodů ztráty zdravotní způsobilosti mezi těmito výjimkami není, takže by Vám akutně ukončení pracovního poměru nehrozilo (podotýkám, že ochrannou dobou je i čerpání mateřské a rodičovské dovolené). Upozorňuji, že zde mluvíme o výpovědi - pokud Vás zaměstnavatel přemluví k uzavření dohody o ukončení pracovního poměru, či se sama rozhodnete dát výpověď, tak pracovní poměr skončí bez ohledu na těhotenství.
Shrneme-li výše uvedené:
1) není důvod, proč by mělo v nejbližší době dojít ke skončení zaměstnání, pakliže si to sama nebudete přát, a to i kdyby vzhledem k zdravotnímu stavu, pro který Vám byl přiznán invalidní důchod, byl dán zákonný důvod k výpovědi -zaměstnavatel k ní nemůže aktuálně přistoupit vzhledem k těhotenství (a následně vzhledem k čerpání mateřské a rodičovské dovolené), nejsou-li zde nějaké zcela jiné výpovědní důvody jako je např. zánik zaměstnavatele či jeho dotčené části,
2) nárok na "mateřskou" neboli správně řečeno na "peněžitou pomoc v mateřství", plyne ze skutečnosti, že ke dni nástupu na její čerpání (počátek si lze zvolit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu) budete účastna nemocenského pojištění (či v ochranné lhůtě po jeho skončení) a budete mít účast na pojištění rovněž v rozsahu minimálně 270 dnů za poslední dva roky - vyjdu-li z toho, že z dotčeného zaměstnání Vám plyne řádné nemocenské pojištění (což zřejmě ano, pokud jste byla cca rok na dočasné pracovní neschopnosti), nemělo by splnění těchto podmínek představovat problém.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.