Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
z rodicaku na nemocenskou
Otázka
dobry den chtela bych se zeptat nela jsem rodicovsky prispevek na 2 roky s a ted 1.2 jsem mela nastoupit zpatky sdo prace ale zamestnavatel mi rekl ze se mnou pocita az na podzim tak jsem chtela zeptat jestli mam narok nastoupit na nemocenskou predem dekuji za odpoved.
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu mi není zcela zřejmé, co myslíte pod pojmem "nastoupit na nemocenskou předem", osobně bych z tohoto předpokládala, že zřejmě má dojít k něčemu, kvůli čemu nastoupíte do pracovní neschopnosti. V dotazu však nijak nezmiňujete, o co by se mělo jednat (těhotenství, plánovaná operace atd.).
Nemohu rovněž vyloučit, že obecně hledáte možnosti, jak řešit situaci od konce pobírání rodičovského příspěvku do doby, než Vám bude zaměstnavatel schopen opět přidělovat práci.
Pokud máte pracovní poměr založený pracovní smlouvou a Váš zaměstnanecký poměr trvá, pak máte v souvislostí s péčí o dítě právo čerpat až do 3 let věku dítěte rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel je povinen po skončení rodičovské dovolené umožnit Vám návrat na pracovní pozici odpovídající pracovní smlouvě. Zde neuškodí zmínit, že je to zaměstnavatel, kdo zde má povinnost zajistit Vám práci odpovídající smlouvě, ale je pochopitelné, že se můžete rozhodnout v tomto ohledu "netlačit", pokud je zde ve výsledku na výběr, zda s Vámi nyní zaměstnavatel rozváže pracovní poměr pro nadbytečnost, nebo počkáte do podzimu a budete mít práci.
Pakliže jste si v první fázi požádala o čerpání rodičovské dovolené do dvou let věku dítěte (můžeme-li tedy předpokládat, že zmiňovaný nástup k 1.2. se Váže k druhým narozeninám dítěte), nic Vám nebrání v tom požádat si u zaměstnavatele o prodloužení rodičovské dovolené tak jak potřebujete, pakliže se vejdete do tří let věku dítěte (po třech letech dítěte by již muselo jít o dohodu o neplaceném volnu).
Během rodičovské dovolené, i když již nepobíráte rodičovský příspěvek (předpokládám, že jste si ho stanovila tak, že jste již stihla zákonný limit vyčerpat), platí za Vás stát dále zdravotní pojištění (a to za splnění podmínek až do 7 let věku dítěte, popř. do 15 let, pokud se staráte o 2 a více dětí, podmínkou je osobní celodenní řádná péče, dítě může navštěvovat jesle nebo školku max. 4 hodiny denně). Doba péče o dítě do 4 let jeho věku je považována za náhradní dobu pojištění pro účely důchodového pojištění (jakoby za Vás stát platil důchodové pojištění). Pokud byste se do podzimu rozhodla zůstat s dítětem doma, zdravotní a sociální pojištění byste tedy měla "hrazené" státem. Toto řešení by Vás osvobodilo od hrazení výše uvedených pojištění, avšak nevyřešilo by Vám výpadek příjmu, pokud je pro Vás jeho zajištění rozhodující, co do volby dalšího postupu.
V dotazu zmiňujete, že uvažujete, zda-li by se mezidobí nedalo vyřešit nástupem na nemocenskou. Pokud Vám skončila rodičovská dovolená a trvá Vám zaměstnání, ze kterého Vám běží nemocenské pojištění, tak v principu nic nebrání tomu, abyste nastoupila na nemocenskou, pakliže k tomu lékař shledá zdravotní důvody.
Pokud bychom např. předpokládali, že řešíte situaci, kdy jste těhotná a očekáváte narození dalšího potomka, můžete se informovat u svého lékaře, zda-li by vzhledem k Vašemu těhotenství bylo možné vystavit Vám neschopenku na "rizikové těhotenství". Jinak si je relativně obtížné představit s jakými zdravotními důvody je možné takto předem kalkulovat, ale nevíme jaký je Váš zdravotní stav a jaké zdravotní důvody pracovní neschopnosti by tak potenciálně připadaly v úvahu.
Pokud budete na nemocenské, budete na jedné straně moci být zajištěna pobíráním nemocenské (od 15. dne, 4-14 den hradí zaměstnavatel coby náhradu mzdy za směny zameškané z důvodu pracovní neschopnosti), na druhé straně bude třeba dodržovat léčebný režim (dodržovat vycházky atd.).
Snad jsem odpověděla na Váš dotaz. Pokud byste potřebovala odpověď upřesnit, rádi zašleme doplňující informace.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou