otěhotnění ve výpovědní době

Dotaz ze dne 26. 6. 2014 07:04.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat teď v červnu podávám výpověď. V září budu na pracovním úřadě a od října mám sehnanou novou práci. Chci se zeptat když mám v nynější práci odpracován rok a stalo by se že bych otěhotněla ve výpovědní době nebo v měsíci září kdy budu na pracovním úřadě, měla bych nárok na mateřskou dovolenou?

Děkuji s Pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

mateřská dovolená je pojmem pracovního práva a jde o neplacené volno poskytované zaměstnavatelem zaměstnankyni v souvislosti s porodem. Pokud budete tedy od října zaměstnaná (v pracovním poměru), pak je zaměstnavatel povinen Vám v souvislosti s porodem poskytnout pracovní volno, tj. mateřskou dovolenou, a následně rodičovskou dovolenou až do 3 let věku dítěte.

Ve svém dotaze však máte nejspíše na mysli nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), která se zpravidla vyplácí po dobu mateřské dovolené (cca 6 týdnů před porodem a 22 týdnů po porodu, celkem 28 týdnů). Pro nárok na tuto dávku je třeba splnit následující podmínky:

- účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM (doba účasti na nemocenském pojištění se počítá ze všech zaměstnání za poslední dva roky před nástupem na PPM, tzn. ve Vašem případě by se nejspíše započítávala doba starého i nového zaměstnání, které by spadaly do 2 let před nástupem na PPM),

- účast na pojištění (tj. např. trvání pojištěného zaměstnání) v době nástupu na PPM, popř. nastoupení na PPM po skončení pojištění v ochranné lhůtě (termín nástupu si lze zvolit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu). Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství (!), činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění (pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo). Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě znovu pojištění (např. z nového zaměstnání), ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů.

Pokud v říjnu nastoupíte do nového zaměstnání a v něm setrváte až do dne nástupu na PPM, pak druhou podmínku splníte. Kdyby nastala situace, že by Vám druhé zaměstnání nevyšlo a Vy byste skončila současné zaměstnání již těhotná a nenašla si jiné zaměstnání, pro nárok na příspěvek by záleželo na tom, zda by od skončení současného zaměstnání (31.8.) do dne nástupu na PPM (nejdříve cca 8 týdnů před očekávaným termínem) uplynulo max. 180 kalendářních dnů. Pokud byste otěhotněla až po skončení současného zaměstnání, pak opět bude záležet na tom, zda budete v době nástupu na PPM zaměstnána nebo zda splníte podmínku 180 dnů (nebo kratší lhůtu podle délky nového zaměstnání) od skončení případného nového zaměstnání do nástupu na PPM.

Doba evidence u úřadu práce nemá na nárok na PPM vliv. Nezapočítává se do 12 měsíců (v posledních 2 letech) potřebných pro nárok na PPM, ani se o tuto dobu nepozastavuje 180ti denní lhůta.

Podrobnější informace k peněžité pomoci v mateřství lze nalézt na stránkách České správy sociálního zabezpečení http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/penezita-pomoc-v-materstvi.htm nebo na stránkách MPSV http://www.mpsv.cz/cs/7 .

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším