Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Placení zdravotního a sociálního pojištění při práci během rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a chtěla bych se nechat zaměstnat na plný úvazek u jiného zaměstnavatele. Chtěla bych se zeptat, zda i z tohoto pracovního poměru resp. z pobírané mzdy, platím já i zamestnavatel zdravotní a sociální pojištění. Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
pokud jde o pojistné na zdravotní pojištění, pak bude nový zaměstnavatel odvádět pojistné z dosaženého příjmu za Vás i za sebe. Budete-li zároveň osobou, za kterou pojistné hradí stát, bude vyměřovacím základem pro stanovení pojistného skutečně dosažený příjem bez povinnosti dopočtu do minimálního vyměřovacího základu. To znamená, že i když byste měla příjem 5000 Kč ze zkráceného úvazku (což by Váš případ neměl být, neboť píšete, že budete pracovat na plný úvazek, kde je minimální mzda ve výši 8500 Kč), pojistné by se počítalo z 5000 Kč a ne z dopočteného příjmu na 8500 Kč (což je minimální vyměřovací základ a minimální mzda).
Pro úplnost jen doplním, že stát je plátcem pojistného na zdravotní pojištění mj. za osoby pobírající rodičovský příspěvek a za osoby celodenně a řádně pečující alespoň o 1 dítě do 7 let věku nebo nejméně o 2 děti do 15 let věku (podmínka se považuje za splněnou jen tehdy, pokud: jde o osobní, řádnou a celodenní péči, tj. dítě není svěřeno do péče jiné osobě, třeba i z rodiny, nebo dítě není umístěno v zařízení s týdenním či celoročním pobytem, nebo dítě předškolního věku není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje čtyři hodiny denně, nebo dítě plnící povinnou školní docházku není umístěno ve školním zařízení, či jiném obdobném zařízení po dobu přesahující návštěvu školy). Další kategorie státních pojištěnců můžete nalézt na http://www.vzp.cz/platci/informace/stat .
Pokud tedy budete mít příjem alespoň 8 500 Kč, pak skutečnost, že byste byla zároveň státním pojištěncem, nemá na povinnost platit pojistné ani na výši odvedeného pojistného vliv.
Jde-li o pojistné na sociální pojištění, pak se pojistné odvádí tehdy, je-li sjednán pracovní poměr nebo dohoda o pracovní činnosti s minimálním příjmem 2 500 Kč, a nebo dohoda o provedení práce s příjmem vyšším jak 10 000 Kč za měsíc. Skutečnost, že je zaměstnanec zároveň rodičem pečujícím o nezletilé dítě nebo že pobírá např. rodičovský příspěvek nemá pro povinnost odvádět pojistné na sociální zabezpečení vliv.
V souvislosti s výkonem zaměstnání během rodičovské dovolené poskytnuté jiným zaměstnavatelem bych chtěla upozornit na povinnost zaměstnance vyžádat si písemný souhlas stávajícího zaměstnavatele s výkonem jiné výdělečné činnosti, která by byla pro zaměstnavatele se shodným předmětem činnosti stávajícího zaměstnavatele (respektive byste v daném oboru chtěla podnikat). Toto omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti. Zvláštní postavení pak mají některé kategorie "veřejných" zaměstnanců, které musí mít souhlas k jiné výdělečné činnosti až na stanovené výjimky bez ohledu na předmět činnosti.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu s. Společnou cestou