Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
spoludisponent účtu
Otázka
Dobrý den, byla jsem spoludisponentkou dědova účtu u České spořitelny. Pouze jsem mu platila složenky přes internetbanku, ale kartu k účtu měl pouze děda. Děda zhruba před čtyřmi lety zemřel a pomocí jeho karty příbuzní vybrali krátce po jeho smrti z účtu důchod (pin samozřejmě znali). Proběhlo dědické řízení, které bylo zastaveno (nebylo co dědit). Nyní po mě jako po spoludisponentovi ČSSZ chce přeplatek vrátit zpět, nařkli mě z bezdůvodného obohacování, přestože jsem viditelně žádné transakce přes internetbanku neprováděla. Prý bylo mou povinností cituji: ...musela Vám tím vzniknout majetková újma, a tudíž bylo ve Vašem vlastní zájmu se této platební karty domoci zpět...Ráda bych věděla, jaké mám možnosti se bránit nebo dokázat, že já jsem peníze nezneužila?
Odpověď
Dobrý den,
existují nějaké důkazy, že dotčené prostředky vybrali příbuzní a že jste je nevybrala Vy? Osobně bych totiž z dotčené citace cítil, že Vám ČSSZ nevěří, že jste peníze nevybrala sama, či že je příbuzní nevybrali po dohodě s Vámi, jelikož jste na "zmizení prostředků" z jejich pohledu adekvátně nereagovala?
Osobně bych zde doporučoval zvážit možnost osobní konzultace ať již v naší či jiné asociační poradně (www.obcanskeporadny.cz) za účelem prostudování příslušných dokumentů a bližšího rozboru situace.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.