Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nemoc a nárok na podporu
Otázka
Dobrý den,
mám dotaz ohledně pracovní neschopnosti a nároku na podporu.Od ledna 2.1.2013 do 1.7.2013 jsem pracovala na HPP. Poté jsem byla na úřadu práce, ale podporu jsem nedostávala. Od 15.1.2014 do 31.7.2014 jsem pracovala na DPP a poté u stejné firmy (z důvodu vyčerpaných 300 hodin) na DPČ a to v období od 1.8.2014 do 29.9.2014. Od 30.9.2014 jsem v pracovní neschopnosti a smlouvu mám do 31.12.2014 a zřejmě mně jí zaměstnavatel neprodlouží a nebo opět sepíše smlouvu na DPP (je to pro něj výhodnější).Počítá se mně doba nemoci, myslím tím doba do 31.12.2014 do odpracovaných let. A můžu se po skončení PN nahlásit na úřad práce? Nevím zda splňuji podmínku pro nárok na podporu. Pokud bych si zpětně doplatila sociální pojištění, počítalo by se to pro nárok na podporu? Dále mám dotaz ohledně nemocenské. V pracovní slouvě mám uvedeno, že pracovní doba je 20 hodin týdně, předpokládám, že je to zaměstnání ZMR, ale vzhledem k tomu, že můj výdělek za září byl 23.000,- Kč hrubého bude se počítat nemocenská z tohoto měsíce, nebo průměrem z měsíců srpen a září?
Moc Vám děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
předpokládám, že nejde o pracovní neschopnost, kterou by jste si způsobila úmyslně, takže pokud samotná DPČ zakládala účast na nemocenském a důchodovém pojištění (což zřejmě ano, jinak byste v současnosti nemohla pobírat nemocenskou - rozhodnou hranicí je u PP a DPČ měsíční příjem 2 500 Kč), započítá se Vám doba pracovní neschopnosti do "odpracovaných let". Jako náhradní dobu Vám ostatně lze případně započítat i pokračování takové pracovní neschopnosti. Pokud byste tak např. byla lékařem uschopněna až od 1.února, započítal by se Vám leden jako náhradní doba důchodového pojištění - dokud totiž neskončí pracovní neschopnost, nemáte se možnost jít zaregistrovat na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání.
Pokud jde o splnění podmínek pro registraci na úřadu práce, tak samotná registrace problém nebude - zde jde v zásadě pouze o to, abyste nevykonávala činnosti, či nebyla ve stavu, který je s evidencí neslučitelný. Předpokládám, že v otázce Vám jde spíše o to, zda-li si budete po skončení pracovní neschopnosti při registraci na úřadu práce moci požádat o podporu v nezaměstnanosti.
Pro nárok na podporu se zkoumá období dvou let od registrace. Pokud vyjdu z toho, že byste se registrovala s účinností k 1.1.2015 (na den pracovního klidu se samozřejmě nezaregistrujete, ale pokud se po skončení zaměstnání registrujete do tří pracovních dnů, počítá se to k prvnímu dni po skončení zaměstnání), zkoumalo by se období od 1.1.2013. Za toto období zmiňujete "HPP" (toto označení v zásadě už několik let neplatí) v trvání od 2.1 do 1.7. , takže necelých šest měsíců, zde předpokládám, že vzhledem k použití termínu "HPP" šlo o pracovní poměr v rozsahu, který Vám založil účast na důchodovém pojištění a zmiňovanou dobu lze označit za dobu výdělečnou činností získané doby důchodového pojištění. Poté jste byla na úřadu práce bez nároku na podporu a pracovat jste opět začala až 15.1.2014 (předpokládám, že jste ukončila registraci na úřadu práce).
Jelikož uvádíte, že šlo o DPP, je třeba zkoumat, jaký zde byl výdělek a jestli Vám tudíž v tomto období vznikla účast na důchodovém pojištění a lze pak období od 15.1.2014 do 31.7.2014 (popřípadě jeho část) opět posoudit jako výdělečnou činností získanou dobu důchodového pojištění. I když totiž vyjdu z toho, že Vám lze na základě účasti na důchodovém pojištění započítat z DPČ dobu od 1.8.2014 do 31.12.2014 jako dobu důchodového pojištění, tak jde pouze o pět měsíců, které ve spojení s "HPP" z roku 2013 dají celkem necelých 11 měsíců, takže alespoň něco z dotčeného období práce na DPP bychom ještě potřebovali mít v režimu účasti na důchodovém pojištění (což je u DPP aktuálně výdělek přes 10 000 Kč měsíčně).
Bude-li splněna podmínka, že v posledních dvou letech jste měla minimálně 12 měsíců výdělečnou činností získané doby důchodového pojištění, bude Vám možné podporu přiznat. V opačném případě by se dalo o podpoře uvažovat pouze pokud by chybějící dobu důchodového pojištění bylo možné dorovnat tzv. náhradní dobou zaměstnání (neplést s náhradní dobou důchodového pojištění), nicméně v dotaze nezmiňujete nic ve smyslu náhradní doby (typicky péče o dítě do čtyř let věku, případně, péče o osobu závislou ve stupni II-IV a další).
Zpětné doplacení důchodového pojištění se používá pro nárok na důchod, pro účely podpory je doplacení nepoužitelné, jelikož nejde o "pracovní či jinou výdělečnou činností získanou dobu důchodového pojištění".
Nemocenské se "normálně" počítá z dvanácti kalendářních měsíců předcházejících měsíci, ve kterém došlo ke vzniku předmětné události (zde počátek pracovní neschopnost). Tento postup u Vás není možný, jelikož předmětná DPČ vznikla k 1.8. takže jestli pracovní neschopnost nastala 30.9., je zde jen jeden měsíc předcházející měsíci ve kterém vznikla pracovní neschopnost a to je měsíc srpen. To nám nicméně postačuje, pokud předpokládám, že jste v tomto měsíci řádně pracovala, takže zde máme dosažený příjem a odpracovanou dobu, ze které by se vyměřovací základ pro účely nemocenské vypočítal (stačí nám sedm nevyloučených dnů). Měsíc září by se započítal pouze pokud by neschopnost nastala až v říjnu.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.