Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
pracovní neschopnost
Otázka
Dobrý den.Od 1.5.2014 jsem v pracovní neschopnosti, který stále trvá. Moje obvodní lékařka mi chce ukončit neschopenku k 31.12.2104 i přesto, že specialista mi zakázal jít do práce a odložil mi i plánovanou operaci z duvodu zdravotního stavu, na kterou bych měl jít až po novém roce. Od specialisty mám doporučeno šetřící režim. Chci se zeptat, muže mi obvodní lékař ukončit neschopenku i když ví,že mám naplanovanou operaci a specialista mi doporučuje šetřící režim.? Jak dlouho můžu čerpat podpurčí dobu při nemoci, když jsem předchozí 3 roky před touto nemocenskou nečerpal nemocenské dávky ? Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
ukončení neschopnosti je věcí aktuálního stavu a po 180 dnech rovněž celkové prognózy (zda lze očekávat obnovení schopnosti konat sjednanou práci). Pakliže lékař předpokládá, že od 1.1.2015 budete schopen práce, může Vám neschopenku ukončit s tím, že v případě zhoršení stavu můžete být opět uznán práce neschopným a novou neschopenku Vám samozřejmě může vystavit rovněž až bude aktuální dotčená operace.
Pokud nesouhlasíte se závěrem lékaře, že od 1.1.2015 budete způsobilý konat práci a domníváte se například, že lékař řádně neuvážil, nakolik Vaše konkrétní práce je možná vzhledem k předmětnému šetřícímu režimu (na některé pozici může předepsaný režim umožňovat plně výkon práce, zatímco na jiné pozici to může být zcela nemožné), můžete se pokusit již předem lékaře upozornit na tyto aspekty (představit si lze např. i zprávu zaměstnavatele k tomu, co musíte v práci prakticky vykonávat, pokud tyto informace Váš lékař nemá - např. "vyjádření zaměstnavatele k specialistou předepsanému režimu"). Ukončí-li lékař přesto Vaši pracovní neschopnost máte právo proti ukončení podat ve lhůtě tří dnů návrh na přezkoumání (podává se u dotčeného lékaře).
Návrh jako takový nemá odkladné účinky, ale o svých pochybnostech o své způsobilosti konat sjednanou práci byste měl informovat svého zaměstnavatele. Zaměstnavatel odpovídá za to, aby práci nekonali zaměstnanci, kteří nemají k dotčené práci zdravotní způsobilost, takž pokud Váš ošetřující lékař není současně lékařem, se kterým by měl zaměstnavatel ujednáno poskytování pracovnělékařských služeb, měl by Vaši způsobilost nechat přezkoumat lékařem, se kterým tuto smlouvu má uzavřeno (a lékař by tudíž měl být blíže seznámen s podmínkami na pracovišti).
Pokud jde o maximální délku nemocenské (pokud jsou jinak splněny podmínky pro její trvání), tak pokud jste v posledních třech letech nebyl v pracovní neschopnosti a nespadáte pod některé ze zvláštních kategorií se zkrácenou podpůrčí dobou (typicky pracující poživatelé starobního důchodu), běží maximální podpůrčí lhůta v délce 380 dnů. Na žádost lze neschopnost prodloužit (na jednu žádost maximálně o tři měsíce, celkově pak maximálně o 350 dnů), pokud lze vzhledem k zdravotnímu stavu očekávat, že dotčený v krátké době opět nabude pracovní schopnosti (v této fázi se již neřeší zda k původní nebo jiné práci). Absolutní maximum je tedy 380 + 350 dnů, ale v praxi je často pracovní neschopnost ukončena již podstatně dříve (již výše byla zmíněna hranice 180 dnů) s tím, že došlo ke stabilizaci stavu, nelze očekávat obnovení schopnosti konat původní práci a:
a) je na místě požádat o invalidní důchod, a/nebo b) je třeba hledat jinou práci.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.