dluh na zdravotním pojištění

Dotaz ze dne 22. 1. 2015 15:18.

Otázka

Dobrý den, jsou to 4 roky co jsem rozvedena, manžel je cizinec pochazí z Lybie,má zde trvaly pobyt na jiné adrese než já a zaroveń s trvalým pobytem je povinen platit si zdravotní pojištění,to však za celé 4 roky neudělal,chtěla jsem se zeptat, zda li tento dluh budu muset zaplatit já?nebo jak postupovat.Po dobu našeho manželství jsem za něj platila já ze svých peněz.děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

máte pravdu v tom, že v situaci kdy Váš bývalý manžel není účasten zdravotního pojištění z titulu zaměstnance, OSVČ či osoby, za kterou hradí zdravotní pojištění stát, je povinen je hradit jako samoplátce.

Pro Vás je v tuto chvíli stěžejní, že případný dluh na zdravotním pojištění Vašeho bývalého manžela vznikl až po rozvodu - ve svém dotaze uvádíte, že po dobu manželství, jste za něj zdravotní pojištění hradila Vy.

V případě, kdy opravdu jeho dluhy na zdravotním pojištění vznikly až po zániku manželství, nemáte povinnost za něj jeho dluhy hradit. Podotýkám, že i kdyby část dluhu vznikla za trvání manželství, nebylo by možné pro tento dluh postihnout Vaši mzdu či bankovní účet (nejste již manželkou povinného). Jelikož již uběhlo více jak 3 roky od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu, došlo pravděpodobně k vypořádání společného jmění manželů časovou fikcí (v dotaze neuvádíte, že by jste společné jmění manželů vypořádali soudně či dohodou), proto nelze exekučně postihnout ani majetek, který dříve náležel do Vašeho společného jmění manželů. Pokud by se přesto o postižení majetku některý exekutor pokusil, můžete se obratem bránit prostřednictvím návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že odpovědnost za úhradu dluhů bývalého manžela Vám nevzniká.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším