Příspěvek zaměstnavatele na penzijní spoření po skončení pracovního poměru-mám nárok?

Dotaz ze dne 6. 2. 2015 17:51.

Otázka

Dobrý den, zajímalo by mě, zda zaměstnavatel,který mi dosud poukazoval příspěvek na penzijní dospoření po dobu 10 let má toto za povinnost i po skončení pracovního poměru, neboť jsem obdržela výpověd z nadbytečnosti. Mám do důchodu ještě 5 let. Prosím Vás ještě o odpověď ohledně odstupného.Jaké jsou mé nároky. Děkuji předem za Vaši odpověď a jsem s pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

budu se snažit postupně odpovědět na Vaše otázky. Zajímalo Vás, zda je zaměstnavatel povinen hradit za svého zaměstnance po skončení pracovního poměru příspěvek na penzijní připojištění.

Zákon č. 42/1994 Sb., o penzijním připojištění ve kterém je, konkrétně v § 17 odst. 5, uvedeno: " Za účastníka může s jeho souhlasem platit penzijnímu fondu příspěvek nebo jeho část třetí osoba; účastník je povinen tuto skutečnost předem písemně oznámit penzijnímu fondu. Podle věty první může platit příspěvek nebo jeho část též zaměstnavatel za své zaměstnance, kteří jsou účastníky podle tohoto zákona. Podle věty první mohou rovněž zaměstnavatelé tvořící fond kulturních a sociálních potřeb hradit z tohoto fondu příspěvek nebo jeho část za své zaměstnance, kteří jsou účastníky podle tohoto zákona. Na příspěvek placený zaměstnavatelem zcela nebo zčásti za své zaměstnance se neposkytuje státní příspěvek."

Z výše uvedeného vyplývá, že není vyloučeno, aby za účastníka bylo penzijní připojištění hrazeno jinou osobou. Zákon dokonce upravuje, jak přistupovat z hlediska státních příspěvků z finanční podpoře ze strany zaměstnavatele. Z druhé strany v zákoně není upraveno, za jakých podmínek má zaměstnavatel výše uvedený příspěvek poskytovat např. zda každému zaměstnanci nebo zaměstnancům, kteří u něj pracují několik let apod. Jestliže tedy nemáte se zaměstnavatelem sjednáno (např. ve vnitřních předpisech nebo kolektivní smlouvě), že za Vás bude hradit tento příspěvek i po ukončení zaměstnání, povinnost k dalším platbám mu nevzniká.

Dále Vás zajímala otázka odstupného. Ve svém dotaze uvádíte, že jste obdržela výpověď pro nadbytečnost, předpokládám tedy, že se jedná o výpověď z důvodu uvedeného v § 52 písm. c) Zákoníku práce. Jestliže tomu tak je, vzniká Vám nárok na odstupné. V případě kdy Váš pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň dva roky (v dotaze zmiňujete deset let), máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

Konkrétní postup zjištění průměrného výdělku upravuje § 353 Zákoníku práce, ze kterého vyplývá, že průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Pro úplnost uvádím, že za odpracovanou dobu se považuje doba, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat. Je si třeba uvědomit, že pro výpočet průměrného výdělku se vychází ze mzdy v pravém smyslu slova. Pokud by Vám byla vyplácena částka, která nemá charakter skutečné mzdy (např. náhrada za ošacení, či "věrnostní odměna" za dobu práce pro firmu), při výpočtu by se k ní nepřihlíželo.

Současně si dovoluji upozornit, že v případě kdy byste se po skončení pracovního poměru evidovala na úřadu práce, bude Vám podpora vyplácena teprve po uplynutí počtu měsíců, za které Vám náleží odstupné např. v případě odstupného ve výši trojnásobku průměrného výdělku se jedná o tři měsíce.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším