Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dočasná pracovní neschopnost
Otázka
Dobrý den, rád bych se zeptal, do kdy se nejdéle musí zaměstnavateli doručit potvrzení o dočasné prac. neschopnosti ( mám jí zatím psanou na 3 dny ) ?
Pokud se nemýlím, tak by to mělo být do druhého dne od vystavení, ale raději se zeptám.
Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
zaměstnanec by měl neschopenku (respektive příslušné části) zaměstnavateli předat neprodleně (podle zdravotního stavu odnést, poslat poštou..). Vámi zmiňované tři dny nikde nenajdete, ale v pracovní praxi se tato lhůta často uvádí s tím, že do tří dnů lze považovat za "neprodleně".
Není nicméně nic neobvyklého, že zaměstnavatelé nedělají potíže, pokud zaměstnanec o vzniku neschopnosti informuje telefonicky a neschopenku jako takovou dodá během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti, respektive tak rychle, aby zaměstnavatel stihl zpracovat mzdy (respektive náhradu mzdy za. 4 až 14 den) a předat zprávě sociálního zabezpečení příslušní díl neschopenky se mzdovými podklady, aby mohla rozhodnout o nároku na nemocenskou. Např. pokud je zřejmé, že zaměstnanec bude v neschopnosti týden, může být i pro zaměstnavatele jednodušší, pokud zaměstnanec po skončení neschopnosti dodá všechny doklady najednou. Jsou např. i zaměstnavatelé, kteří v rámci interních předpisů stanovují, do jakého termínu očekávají od zaměstnanců dodání neschopenky.
Je nicméně třeba upozornit, že na pozdějším dodání neschopenky se je třeba se zaměstnavatelem výslovně domluvit, protože dva týdny na dodání neschopenky by se v případě nesouhlasu zaměstnavatele s takovýmto postupem asi již těžko obhájily jako "neprodlené předání".
Každopádně, ať již je neschopenka doručena kdykoliv, je třeba pokud možno předem zaměstnavatele informovat o tom, že nejste schopna nastoupit na směnu, aby mohl učinit příslušná provozní opatření (v dnešní "mobilizované" době se dost dobře neobhájí, že zaměstnavatel o zaměstnanci tři dny nic nevěděl, pokud se tedy nejedná o situaci, kdy zaměstnanec je hospitalizován ve stavu, kdy není ani telefonického oznámení schopen).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.