Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
pozastavení živnosti
Otázka
Dobrý den,
prosím o radu. Mám ŽL - hlavní činnost - na lektorské služby. Protože v létě je méně hodin, přemýšlím o pozastavení živnosti na dobu dvou měsíců (červenec, srpen). Učinil bych tak prostřednictvím živnostenského úřadu změnovým listem. Hodiny bych chtěl učit na DPP nebo DPČ. Jde mi o tyto věci:
1. kolik a co bych musel po tuto dobu platit, kdybych se nenahlásil na úřad práce. 2. mám nárok na podporu od úřadu práce, kdybych se tam nahlásil - šlo by v tomto případě vůbec pracovat po tuto dobu na DPP nebo DPČ? (pokud ano, je lepší DPP nebo DPČ??) - 3. jde znovuobnovení živnosti provést opět změnovým listem třeba v průběhu srpna
Moc děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
k Vašim dotazům uvádím následující:
1. Pokud budete mít pozastavené živnostenské oprávnění a nebudete zaměstnán nebo nebudete osobou, za kterou hradí pojistné na zdravotní pojištění stát, a tato skutečnost potrvá po celý kalendářní měsíc, budete pro účely zdravotního pojištění považován za osobu bez zdanitelných příjmů. Pojistné si tak budete muset hradit sám, a to ve výši 1 337 Kč měsíčně. Pozastavením živnostenského oprávnění zaniká též účast na důchodovém a nemocenském pojištění, pojistné tedy za tyto měsíce hradit nemusíte.
2. Evidujete-li se po zastavení živnosti u úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, pak pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je třeba splnit podmínku účasti na důchodovém pojištění v délce alespoň 12 měsíců v posledních 2 letech před evidencí u úřadu práce. Podpora v nezaměstnanosti se u OSVČ stanoví z posledního vyměřovacího základu přepočteného na 1 kalendářní měsíc (pokud by tedy byla poslední výdělečnou činností samostatná výdělečná činnost).
Během evidence u úřadu práce nesmí uchazeč o zaměstnání vykonávat výdělečnou činnost, vyjma tzv. nekolidujícího zaměstnání. Za nekolidující zaměstnání se považuje činnost na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy (tj. polovinu z 9 900 Kč), nebo činnost na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne opět polovinu minimální mzdy (tj. polovinu z 9 900 Kč). I když jde o nekolidující zaměstnání, které nebrání vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, není možné při výkonu této činnosti souběžně pobírat podporu v nezaměstnanosti. I kdyby si uchazeč o zaměstnání přivydělal třeba jen sto korun, nemohla by mu být vyplacena ani jedna koruna z podpory v nezaměstnanosti - nekolidující zaměstnání proto vykonávají zpravidla osoby bez nároku na podporu v nezaměstnanosti či ty, které si již nárok na podporu vyčerpaly. Výkon práce v tzv. nekolidujícím zaměstnání je třeba také úřadu práce oznámit včas, tj. nejpozději v den nástupu k výkonu této práce, jinak by Vás mohl úřad práce vyřadit z evidence uchazečů o zaměstnání.
Zda je lepší výkon práce na základě DPP nebo DPČ, nelze takto říci, neboť záleží na Vašich potřebách a možnostech. Každá z těchto dohod je specifická a hodí se pro jinou situaci. Podrobnější informace k DPČ najdete na http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-pracovni-cinnosti.php a k DPP na http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-provedeni-prace.php, a dále v § 74 až 77 zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb. - aktuální znění lze nalézt na www.zakonyprolidi.cz).
3. Znovuobnovení živnostenského oprávnění jste povinen živnostenskému úřadu oznámit před uplynutím doby, na kterou bylo provozování živnosti přerušeno. V provozování živnosti je možno pokračovat nejdříve dnem doručení oznámení o pokračování v provozování živnosti živnostenskému úřadu nebo pozdějším datem uvedeným v oznámení. K obnovení živnosti můžete využít změnový list kdykoli, tedy i v průběhu měsíce.
Na závěr doporučuji včas oznamovat změny u všech dotčených orgánů, zejména u zdravotní pojišťovny a úřadu práce.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu Společnou cestou