Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
po zvyseni min. mzdy mi byla zkacena renta
Otázka
Dobry den v srpnu 2012 jsem mela prac uraz.Kooperativa mi vyplacela rentu ve vysi cc2000 kc-pracuji na 4 hod denne v chranene dilne.Od roku 2016 kdyz zvysily min. mzdu z 8000 na 9300 mi kooperativa zacala doplacet pouze 1000 kc s tim ze nedosahuji min. mzdy tak je vypocet pro rentu-10600 hruba mzda pred prac.urazem minus 9300 min.mzda=1300 hrubeho jaky je vypocet .Za to ze se zvedla min.mzda pro invalidy tak pobiram mene.Kolik bych musela mit vyplatu abych opet dosahla na dorovnani od kooperativy jako loni dekuji
Odpověď
Dobrý den,
výše náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti způsobené nemocí z povolání či pracovním úrazem (zkráceně řečeno "renty") se počítá jako rozdíl mezi valorizovaným průměrným výdělkem dosahovaným před vznikem škody na straně jedné a výdělkem, kterého člověk dosahuje, či by měl být schopen dosahovat po připočtení případného ze shodného důvodu vypláceného invalidního důchodu na straně druhé.
V první řadě tedy pro výpočet používáme průměrný výdělek, který se pravidelně valorizuje. V dotazu uvádíte, že se u Vás aktuálně vychází z částky 10 600 Kč. Budeme předpokládat, že pokud jde o tuto částku, není mezi Vámi a pojišťovnou sporu.
Na druhé straně máme Váš aktuální výdělek (jehož výši neuvádíte), přičemž z dotazu není zřejmé, jestli Vám náleží invalidní důvod ze stejného důvodu, z jakého je vyplácena renta (pokud ano, musíme přihlížet rovněž k jeho výši). Dále uvádíte, že se u Vás používá minimální mzda ve výši stanovené pro poživatele invalidních důchodů, což by nasvědčovalo tomu, že invalidní důchod pobíráte, ale již není jako dovodit, jestli jde o invalidní důchod ze stejného či jiného důchodu.
Příklad pro vysvětlení:
varianta a)
předchozí výdělek 10 600 Kč, aktuální výdělek 6 000 Kč, invalidní důchod ze stejného důvodu 3 000 Kč
renta se vypočítá jako 10 600 Kč - (6 000 Kč + 3 000 Kč) = 1 600 Kč
varianta b)
předchozí výdělek 10 600 Kč, aktuální výdělek 6 000 Kč, invalidní důchod ze jiného důvodu 3 000 Kč
renta se vypočítá jako 10 600 Kč - 6 000 Kč = 4 600 Kč
Ať již Vám invalidní důchod náleží podle kterékoliv varianty, tak pro výpočet je vedle již zmíněného valorizovaného předchozího průměrného výdělku nutné určit i aktuální výdělek.
Ne vždy se však použije jako aktuální výdělek částka, kterou si člověk skutečně vydělá. Jsou možné odchylky v pozitivním i negativním smyslu slova. V principu jde o to, že aktuální výdělek použitý pro dorovnání by měl vycházet z toho, kolik by si zaměstnanec mohl vydělat při "normálním" pracovním úsilí. Dosáhne-li zaměstnanec vyššího výdělku díky zvýšenému pracovnímu úsilí, má se aktuální výdělek pro výpočet renty ponížit, aby dorovnání proběhlo do mzdy, kterou by zaměstnanec dostal, pokud by zvýšené úsilí nevykládal a naopak, pokud zaměstnanec kvůli nízkému pracovnímu úsilí vydělá méně, vypočítá se renta z vyšší částky, kterou by si měl být schopen vydělat.
Nepříjemným překvapením je pak často pro osobu pobírající rentu skutečnost, že v rámci náhrady se neřeší skutečnost, že si není schopen na trhu práce vhodné pracovní místo a že mu rentu lze zkrátit o to, co by si stejně nebyl schopen vydělat z jiných důvodů (např. rozvoj jiné nemoci, pro kterou by nebyl schopen dosahovat předchozího výdělku i kdyby nedošlo k nemoci z povolání či k následkům pracovního úrazu).
Z toho co uvádíte se zdá, že u Vás pojišťovna vychází z toho, že byste si měla být schopna vydělat částku odpovídající minimální mzdě osob, které pobírají invalidní důchod (bez další podkladů neposoudím, jak k tomu dospěla) a vyplácí Vám rentu jako kdybyste měla výdělek ve výši této varianty minimální mzdy, byť Váš faktický výdělek je zřejmě nižší.
Nedochází-li ohledně ostatních rozhodných skutečností k žádné změně, tak pokud se zvyšuje odměna za práci, kterou byste dle pojišťovny měla být schopna při normálním pracovním úsilí konat, je snížení renty jediným možným výsledkem. V dotazu se ptáte, kolik byste si měla vydělat, aby renta byla taková jako dříve. To je však z povahy věci nesmysl, pokud pojišťovna skutečně nevychází z toho, co si vyděláváte, ale z toho co byste si dle jejich závěrů měla být schopna vydělat - v takovém případě se totiž Váš skutečný výdělek pro výpočet rentu vůbec nepoužije, respektive by se použil pouze pokud byste si vydělala (bez nadměrného úsilí) více, než kolik je pojišťovnou předpokládaná minimální mzda a v takovém případě by samozřejmě nedošlo ke zvýšení, ale naopak ještě k dalšímu ponížení renty.
K tomu, abyste brala rentu jako dříve, by bylo nutné buď to, aby se snížila částka minimální mzdy, kterou u Vás pojišťovna používá, nebo abyste úspěšně napadla skutečnost, že u Vás má být používána minimální mzda coby Výše příjmu, kterého byste měla být schopná dosáhnout. Jinak řečeno - pokud pojišťovna předpokládá, že byste měla být schopna pracovat 40 hodin týdně za minimální mzdu 55.10,- Kč na hodinu a bylo by možné doložit, že z důvodu nemoci z povolání či následků úrazu jste schopna pracovat max. 20 hodin týdně, tak by se dalo domáhat přepočtu renty s tím, že u Vás není možné očekávat, že byste byla schopna dosáhnout výdělku 9 300 Kč.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte, popřípadě můžete problematiku probrat s poradcem v rámci osobní či telefonické konzultace (wwww.obcanskeporadny.cz).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.