Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
práce pro zaměstnavatele na ŽL
Otázka
Dobrý den, u svého zaměstnavatele pracuji na HPP, nyní mi nabídl práci i na OSVČ. Pokud budu tuto práci na základě mandátní smlouvy vykonávat, musím platit sociální a zdravotní pojištění?? V případě že ano, v jaké výši??
Odpověď
Dobrý den,
zdravotní pojištění se odvádět musí, pojistné je 13,5 % z vyměřovacího základu, který je 50 % z příjmu ze samostatné výdělečné činnosti po odečtení výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení. Podrobněji k tomu viz. např. http://www.vzp.cz/cms/internet/cz/Platci/OSVC/Vymerovaci_zaklad/ Budete-li vedle práce na ŽL nadále pracovat i na "HPP", nemusíte řešit minimální vyměřovací základ.
U sociálního pojištění musíme rozlišit nemocenské a důchodové pojištění.
Nemocenské pojištění byste byla povinna platit pouze v případě, pokud byste se k nemocenskému pojištění přihlásila. OSVČ zde mají na výběr. Nemusí platit pojistné, ale musí počítat s tím, že v případě pracovní neschopnosti či těhotenství nedostanou nemocenskou či peněžitou pomoc v mateřství. V případě, kdy byste si platila nemocenské pojištění v rámci "HPP", tak neplacení v SVČ samozřejmě nebrání tomu, abyste dostala dávky vypočítané z příjmů dosažených v "HPP".
U důchodového pojištění je opět třeba zkoumat, zda vedle SVČ dále pracujete na HPP. Pokud ano, lze považovat SVČ jako tzv. vedlejší výdělečnou činnost. Následně je třeba zkoumat, kolik jste si v této vedlejší výdělečné činnosti vydělala. Přesáhne-li příjem stanovenou hranici (tzv. rozhodnou částku, jde o proměnlivou hodnotu, pro rok 2008 jde o 51 744 Kč), je nutné odvést důchodové pojištění (zde není možnost výběru). Důchodové pojištění je pak samozřejmě nutné odvádět, jde-li o tzv. hlavní SVČ. Pojistné činní 29,6 % vyměřovacího základu, který je min. 50 % z příjmu ze samostatné výdělečné činnosti po odečtení výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení. K problematice účasti OSVČ na důchodovém pojištění jakož i vysvětlení výpočtu rozhodné částky dále viz. http://www.cssz.cz/cz/osoby-samostatne-vydelecne-cinne/ucast-na-pojisteni/povinna.htm.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.