nárok na vrácenou daň

Dotaz ze dne 22. 12. 2017 14:11.

Otázka

Pracuji u zaměstnavatele jako důchodce na dohodu s měsíční odměnou 6000Kč.Neplatím již žádná pojištění ani daň,na výplatní pásce mám uvedeno sleva na poplatníka 2070Kč.Mám nárok na Prohlášení k dani-růžový papír?Děkuji za odpověď

Odpověď

Vážený pane, daňové prohlášení se podává pokud jste zaměstnán na základě pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti. Pokud pracujete na základě dohody o provedení práce (limit 300 hodin za rok) a zároveň Váš výdělek je menší než 10 000 Kč, tak se daňové prohlášení vyplňovat nemusí a zaměstnavatel odvádí 15% srážkovou daň, přičemž za určitých okolností je možné tuto daň započíst proti slevě na dani, viz níže. Každopádně pokud si přejete daňové prohlášení vyplnit, zaměstnavatel má povinnost Vaši volbu akceptovat.

Protože Vaše otázka je nadepsána "nárok na vrácenou daň", přičemž předpokládám, že správně mělo být "nárok na zaplacenou daň" nebo "nárok na vrácení daně", což je podstatně širší problematika, než pouze "podepsání růžového papíru", dovoluji si ještě stručně doplnit, kdy jakožto starobní důchodce máte povinnost podat daňové přiznání, resp. na základě toho nárok na vrácení daně.

Týkalo by se Vás to, jestliže byste měl příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, pronájmu, kapitálového majetku nebo z ostatních příjmů, případně byste pobíral v jednom měsíci zdanitelné příjmy (nezdaňované srážkovou daní) alespoň u dvou zaměstnavatelů. Potom samozřejmě do daňového přiznání zahrnete i příjmy od všech zaměstnavatelů (pokud se nejedná o příjmy daněné srážkovou daní - dohoda o provedení práce nebo mzda nižší než 2 500 Kč/měsíc).

Pokud výše uvedené příjmy nemáte, daňové přiznání za Vás standardně podává zaměstnavatel, pokud si sám nezvolíte, že jej chcete podávat sám, např. z výše uvedených důvodů. Navíc podle § 36 odst. 7 zákona o dani z příjmu, můžete do daňového přiznání zahrnout i příjmy podléhající srážkové dani oproti stržené dani.

Nicméně sleva na poplatníka pro Vás může přinést finanční efekt v případě, že nějakou zálohu na daň odvedete (zaměstnání) nebo jste povinen daň zaplatit (podnikání, pronájem, kapitálový majetek, další příjmy), případně jako tzv. daňový bonus na vyživované dítě. Pokud Vám žádná záloha na daň nebyla strhávána ani odvedena jako záloha a nemáte ani jinou daňovou povinnost, není co by Vám mohlo být vráceno ani o co by Vám mohla být daňová povinnost snížena. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla je tzv. daňový bonus na vyživované dítě. Měl-li byste tedy vyživované dítě a zároveň Váš příjem za zdaňovací období překročil šestinásobek minimální mzdy (za rok 2017 60 300 Kč, za rok 2018 to bude 73 200 Kč) můžete požádat o výplatu bonusu i pokud jste příslušnou daň neodvedl. Jen upozorňuji, že daňový bonus může uplatnit pouze jeden z rodičů a je možné o něho žádat na měsíční bázi (administraci v takové případě provádí Vaše mzdová účetní).

Když to shrnu, mohou nastat v podstatě tři možnosti:

1.Pokud pracujete na dohodu o pracovní činnosti a zároveň nemáte jiné zdanitelné příjmy (souběh pracovních činností, kapitálový výnos, příjmy z pronájmu) podáváte prohlášení prostřednictvím zaměstnavatele, tedy "podepisujete "růžový papír".

2. Jestliže takové příjmy máte, podáváte daňové prohlášení standardně sám (nebo prostřednictvím daňového poradce). V takovém případě musíte podat daňové přiznání sám. Podepsat uplatnění slevy na dani můžete uplatnit jak, u (jednoho) zaměstnavatele, tak až v rámci ročního zúčtování při samostatně podávaném daňovém přiznání.

3. Jestliže pracujete na dohodu o provedení práce s měsíčním příjmem méně než 10 000 Kč odvádí zaměstnavatel pouze srážkovou 15% daň. V takovém případě si opět můžete vybrat, zda vůbec budete daňové prohlášení podávat, a případně, zda na začátku pracovního vztahu v daném roce podepíšete u zaměstnavatele "růžový papír", nebo až po uplynutí roku za předchozí zdaňovací období, na základě potvrzení zaměstnavatele o výši stržené daně, požádáte oproti daňovým slevám o vrácení sražené daně sám.

S pozdravem Jan Petr Kosinka

Souhlasím se vším