Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
krácení dovolené v neschopnosti
Otázka
Dobrý den, pracuji ve školství jako vychovatelka, mám 40 dnů dovolené. Pracovní smlouvu na dva roky, která končí v srpnu 2018. Nyní jsem 4 měsíce na nemocenské s přestávkami, dvakrát jsem zkusila jít do práce, ale po týdnu opět doma. Nyní jsem bez přerušení 2 měsíce doma a budu dále asi do konce června. Chtěla jsem se zeptat, zda mi může zaměstnavatel krátit dovolenou. V tomto kalendářním roce mám odpracováno asi 14 dní.Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
ano, dovolená může být krácena. Tento postup upravuje zákoník práce v § 211 a následujících.
Pokud zaměstnanci trvá pracovní poměr pro téhož zaměstnavatele a zaměstnanec odpracuje alespoň 60 kalendářních dnů, vzniká nárok na tzv. dovolenou za kalendářní rok nebo jeho poměrnou část (podle počtu měsíců, po které trval pracovní poměr). Vzhledem k tomu, že u Vás (pokud nedojde k prodloužení) bude pracovní poměr trvat 8 měsíců, měla byste mít nárok na 8/12 ze 40 dnů (pokud správně počítám, vychází mi to na 26 a půl dne). Ovšem za předpokladu, že odpracujete v tomto kalendářním roce alespoň 60 dnů, což se zdá, že se ve Vašem případě asi nestane.
Zákoník práce počítá i s případy, kdy zaměstnanec neodpracuje u zaměstnavatele 60 kalendářních dnů. V takovém případě se poskytuje dovolená za odpracované dny - a to za každých 21 odpracovaných dní náleží 1/12 roční dovolené. Zaměstnanec, který neodpracoval ani 21 dní, na dovolenou nárok nemá.
S pozdravem
Markéta Vávrová
Občanská poradna Společnou cestou