Přerušení/ukončení vyplácené podpory v nezaměstnanosti, krátkodobý výdělek a následná výše podpory po zbývající podpůrčí dobu

Dotaz ze dne 27. 2. 2019 00:20.

Otázka

Dobrý den,

jsem v evidenci uchazečů úřadu práce s vyměřenou minimální podporou v nezaměstnanosti (po rodičovské dovolené). Pracovnice ÚP se diví, proč se aspoň pro zbytek podpůrčí doby nenechám "aspoň na týden někde zaměstnat", abych si zvedla alespoň další podporu v nezaměstnanosti. Bližší instrukce mi ale k této možnosti již nepodala :) a proto se obracím na Vaši poradnu.

Mám nyní možnost týdenní "brigády" (rozsah 20-30 hodin v sazbě 200,- Kč/hod., tj. max. o celkovém výdělku 6.000 Kč hrubého příjmu). Jaký by měly jednotlivé smluvní formy ošetřující výkon uvedené práce (PP, DPP, DPČ) na podporu v nezaměstnanosti vyplácenou po ukončení popsané brigády po zbývající dobu podpůrčí doby, kterou jsem ještě nevyčerpala? Resp. která z těchto forem by skutečně vedla k jejímu zvýšení? Dohoda o PP do 10.000 Kč/měs. nezakládá účast na důch. pojištění, tudíž se z ní podpora dle §52 Z. o zaměstnanosti nebude vůbec vypočítávat? Navíc bych si musela sama hradit zdravotní pojištění. U DPČ by zase vlivem výdělku pod 1/2 min. mzdy v měsíci došlo k souběhu evidence na ÚP s přivýdělkem a k "pozastavení" vyplácení podpory. Nejsem si tedy jistá, zda by to vůbec mohlo způsobit změnu následné výše podpory. Nejvhodnější by byl nejspíše pracovní poměr po týdnu ukončený ve zkušební době?

Děkuji předem za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období. Pokud doba posledního zaměstnání netrvala ani jeden měsíc, přepočítá se výše odměny na celý měsíc (tedy hodinová mzda násobená počtem hodin v běžném pracovním měsíci a z tohoto základu vypočtená čistá mzda). Každopádně práce v rozsahu nad 6 675 Kč za měsíc je překážkou zůstávat v evidenci Úřadu práce. Čili po nastoupení do práce byste musela být vyřazena z evidence ÚP a po té znovu zaevidována, přičemž při tomto druhé evidenci by se vycházelo z posledního zaměstnání.

Vzhledem k tomu, že na DPČ byste mohla pracovat maximálně v rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby, nikdy by nebylo možné dosáhnout průměrného měsíčního výdělku stejně jako u běžného pracovního poměru nebo DPP. DPP se jeví nevhodná z jiných důvodů (patnáctidenní výpovědní doba, do limitu 10 000 Kč není povinnost zaměstnavatele pojistné na sociální a zdravotní pojištění).

Nejvhodnější z hlediska Vámi sledovaného cíle by byl zřejmě pracovní poměr po týdnu ukončený ve zkušební době, ale zaměstnavatel by Vás musel (stihnout) přihlásit k sociálnímu a zdravotnímu pojištění a odvést za Vás pojistné (v důsledku čehož by fakticky vyplacená mzda byla velmi malá).

Nelze však nezmínit, že postup který zamýšlíte, je klasické obcházení zákona (jestliže uzavíráte pracovní smlouvu již předem s úmyslem jí po týdnu vypovědět a hlavní důvod je dosáhnout vyšších dávek podpory v nezaměstnanosti) a bylo by to tedy možné napadnout.

S pozdravem Jan Petr Kosinka

Souhlasím se vším