Neschopenka na pracovním úřadu

Dotaz ze dne 16. 5. 2019 00:50.

Otázka

Dobrý den Jsem evidována na úřadu práce mám vystavenou neschopenku která trvá téměř rok pracovnice na Úřadu práce mě upozornila že jí budu muset ukončit na invalidní důchod bych pravděpodobně neměla nárok, je možné přerušit neschopnost například na dva měsíce a opět na ní nastoupit ? Žádnou podporu nepobírám taktéž žádné nemocenské dávky ani sociální dávky. Mé zdravotní problémy se doposud nevyřešily. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v podmínkách pro ukončení evidence uchazečů o zaměstnání (zákon o zaměstnanosti) jsem nikde nenašla, že byste nemohla ukončit Vaši pracovní neschopnost (resp. Váš lékař) vedenou na Krajské pobočce Úřadu práce a pak na ní zase nastoupit. Nicméně dočasná pracovní neschopnost Vás omlouvá z povinností součinnosti s úřadem práce pro zdravotní důvody, které jsou dočasné. Pokud by Váš zdravotní stav byl nadále špatný a Vy byste nebyla v pracovní neschopnosti, je otázkou, zda byste součinnost s úřadem práce byla schopna realizovat (tj. dostavovat na sjednané schůzky na ÚP, na nabídky zaměstnání apod.). Pokud ne, hrozilo by sankční vyloučení z ÚP.

Pracovnice ÚP Vás upozornila na možnost ukončit Vám evidenci pro dlouhotrvající pracovní neschopnost. Sama o sobě dlouhodobá pracovní neschopnost není zákonným důvodem pro vyloučení či ukončení evidence. Úřad práce Vás však může z evidence vyřadit, pokud byste nebyla podle lékařského posudku schopna plnit povinnost součinnosti s krajskou pobočkou Úřadu práce při zprostředkování zaměstnání (a to bez ohledu na kontinuálně trvající či přerušovanou pracovní neschopnost).

Pokud by nastala situace, že byste nebyla evidována na ÚP, je důležité vědět, že nadále byste neměla hrazeno zdravotní pojištění z titulu evidence u ÚP. Pojištění by bylo hrazeno v případě pracovního vztahu nebo kdybyste byla státním pojištěncem (např. z důvodu celodenní péče o dítě do 7 let jeho věku, z důvodu péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby ve II-IV. stupni, z důvodu invalidity apod.).

Pokud Váš zdravotní stav by byl již trvale špatný a nedovoloval by nastoupit do práce, bylo by dobré zvážit možnost požádat si o invalidní důchod. Pro nárok na invalidní důchod je třeba splnit stanovené podmínky. Jednou z nich je tzv. zjištění invalidity, jemuž předchází proces posuzování zdravotního stavu, a další podmínkou je potřebná doba pojištění, která se zjišťuje z období před vznikem invalidity. Doba pojištění se nevyžaduje pouze v případě, kdy invalidita vznikla následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Pokud se rozhodnete podat si žádost o invalidní důchod, bylo by dobré, ještě se poradit se svým ošetřujícím lékařem, který zná Váš zdravotní stav. Žádost s Vámi sepíší na Okresní správě sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště, v Praze na kterémkoliv územním pracovišti Pražské správy sociálního zabezpečení.

S přáním hezkého dne

Jindřiška Bouzek Mattasová a Kateřina Čočková

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším