Tehotenstvo,vypoved,narok na nemocenskou.

Dotaz ze dne 7. 10. 2020 13:16.

Otázka

Dobry den, chcela by som sa informovat ohladne mojej situacie.Dna 16.3.2020 som bola vypisana na nemocensku z dovodu rizikoveho tehotenstva.K 1.5.2020 zamestnavatel zatvoril lekarnu kde som pracovala.6.6.2020 som bohuzial potratila a 15.7. 2020 mi bola ukoncena neschopenka.k dnu 31.7. Moj zamestnavatel mi dal vypoved a dostala som aj dvojmesacne odstupne.1.8. Som nastupila do inej lekarne kde som mala v zmluve dohodnutu mesacnu skusobnu dobu.dna 6.10. Som zistila ze som tehotna.Som zamestnana od 1.7.2016 a nikdy som nebola nezamestnana a ani som inu neschopenku nemala.teraz moje otazky.Moze ma moj terajsi zamestnavatel prepustit ak by som bola na neschopenke od gynekologa? Mam narok poberat dalsiu nemocensku v danom roku a ako sa vypocitava ked u terajsieho zamestnavatela pracujem 2,5mesiaca?zapocitava sa teda mzda od predchadzajuceho zamestnavatela?zapocitava sa aj odstupne ktore som dostala?socialka si vie sama zistit prijem u predchadzajuceho zamest. alebo ho musim kontaktovat ja.Dakujem za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

pokusím se postupně odpovědět na Vaše otázky.

1 - může Vás stávající zaměstnavatel propustit v době neschopenky? Ne, pro zaměstnance v pracovní neschopnosti platí tzv. zákaz výpovědi (v § 54 jsou z něj uvedené výjimky, což může být třeba zrušení zaměstnavatele). Jiná situace by ale byla v případě uzavření dohody o skončení pracovního poměru, to je možné i v době pracovní neschopnosti. Také, pokud byste měla pracovní poměr uzavřen na dobu určitou, tak skončí uplynutím této doby.

2 - nárok na nemocenskou (dávky nemocenského pojištění) má osoba, která je nemocensky pojištěna, což jako zaměstnanec jste a nastane u ní pracovní neschopnost (lékař vypíše neschopenku). Nemocenské je poté vypláceno během tzv. podpůrčí doby, která trvá 380 kalendářních dnů. Zákon o nemocenském pojištění (z. č. 187/2006 Sb.) v § 26 a násl. stanoví, jak se tato podpůrčí doba krátí z důvodu předchozích dočasných pracovních neschopností - na konkrétní dny se individuálně doporučuji doptat na příslušné pobočce ČSSZ.

Na základě informací, které píšete ve svém dotaze, se domnívám, že nárok na dávky nemocenského pojištění v případě další pracovní neschopnosti mít budete (otázku na délku podpůrčí doby doporučuji směřovat na ČSSZ). Vy se také ptáte, jak se Vám bude nemocenské počítat. Zákon o nemocenském pojištění stanoví, že se používá tzv. vyměřovací základ z rozhodného období. To je v základu dvanáctiměsíční. Vzhledem k tomu, že u Vás došlo ke změně zaměstnavatele, bude se zohledňovat pouze "nové" zaměstnání a nová mzda.

S pozdravem

Markéta Vávrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším