Neschopenka

Dotaz ze dne 15. 11. 2020 03:55.

Otázka

Marodim už přes dva roky před tím sem nepracoval a teď pracovat nikdy nebudu ohledně mému zdraví užívám prášky které mi stojí měsíčně přibližně 1000 korun s úřadu práce mě vyhodily protože pracovat nemůžu protože sem byl dlouho v nemocnici sem přišel o bydlení tak že sem hlášeny u otce a sociální úřad mi dává 500 korun na živobytí prosím můžete mi poradit kam se obrátit já už opravdu nevím co dělat děkuji

Odpověď

Dobrý den,

píšete, že jste dlouhodobě nemocný. Napadá mě tedy, že by možná bylo na místě požádat si o invaliditu, resp. invalidní důchod. S výplatou důchodu by mohla být potíž, protože píšete, že jste nikdy nepracoval. Pokud by ale šlo o tzv. invaliditu z mládí, měl byste mít nárok na výplatu důchodu i bez odpracovaných let. Nicméně toto není možné na základě toho, co píšete, posoudit. Bylo by dobré to konzultovat s ošetřujícími lékaři a případně žádost zvážit. O invalidní důchod se žádá na místně příslušné pobočce ČSSZ.

I v případě, kdy byste neměl nárok na výplatu důchodu (z jakéhokoliv důvodu), mohlo by být dobré mít invaliditu přiznanou - a to z různých důvodů.

Vy nyní řešíte, že nemáte dostatek prostředků na žití. Píšete, že dostáváte z úřadu 500 Kč na živobytí - jedná se asi o dávku hmotné nouze - příspěvek na živobytí. Otázkou je, proč Vám nepřiznali více. Jak prokazujete náklady na bydlení? Bydlíte u otce? Něco mu přispíváte? Příspěvek na živobytí je základní dávka hmotné nouze, je stanovena individuálně, ale zvyšuje se vždy z důvodů dietního stravování (v závislosti na konkrétních onemocněních). Bylo by dobré se podívat, zda u Vás nejsou důvody pro takové zvýšení. Je k tomu potřeba doložit potvrzení od konkrétního lékaře (viz zde: https://www.mpsv.cz/pomoc-v-hmotne-nouzi#d).

Nepíšete, kde žijete. Většina městských a obecních úřadů má tzv. sociální odbor - tam by se Vás mohl někdo "ujmout" a pomoci Vám například s vyřízením invalidního důchodu, případně i bydlení a dalších dávek, možná i časem sehnat práci, která by byla pro Vás vhodná.

S nějakým základním nasměrováním mohou pomoci občanské poradny (https://www.obcanskeporadny.cz/cs/poradny - samozřejmě nejlépe by bylo vyhledat si takovou, která bude v blízkosti Vašeho bydliště). Občanské poradny ale klienty nedoprovází na jednání.

Určitou materiální pomoc je možné získat v tzv. potravinové bance. Základní informace k tomuto projektu můžete dostat zde: https://potravinovebanky.cz/ Opět, těžko se doporučuje, pokud nevím, kde bydlíte. Můžete si ale i sám vyhledat konkrétní místo, pokud ve vyhledávači zadáte: "potravinová pomoc" a jméno Vaší obce.

Co se týká léků - zkuste se zeptat lékařů, zda by Vám nemohli předepisovat léky, na které se nedoplácí. Také v případě, kdy byste byl uznán invalidním ve 2. nebo 3 stupni, limit doplácení na léky by u Vás byl 500 Kč za rok (aktuální stav) - tedy vše, co byste hradil navíc, by Vám Vaše zdravotní pojišťovna vrátila zpět. Už kvůli tomu by tedy bylo dobré o přiznání invalidity usilovat.

S ohledem na to, s jakou nemocí bojujete, by se dalo přemýšlet o dalších místech, kam byste se mohl obrátit. Konkrétní neziskové organizace se často zaměřují na jasně danou skupinu klientů - například nemocné roztroušenou sklerózou, rakovinou, atd. Zkuste si vyhledat na internetu nebo se zeptat lékaře či lékařky, zda i pro Vás někde není nějaká nezisková organizace.

S pozdravem

Markéta Vávrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším