Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Povinnosti zaměstnavatele platit sociální pojištění při malých úvazcích
Otázka
Před několika roky jsem pracoval v zaměstnaneckém poměru na malý pracovní úvazek /0,1/, a to po dobu několika let. Po ukončení pracovního poměru měl zaměstnavatel vystavil zápočtový list. Po dotazu u OSSZ mě řekli, že zaměstnavatel nesplnil povinnost odvadět sociální pojištění a že se tato doba nepočítá do důchodu. Zaměstnavatel to potvrdil s tím, že úvazek byl příliš nízký na soc. odvody. Protože řada lidí pracuje na malé úvazky, často souběžné, mohou se ocitnout v situaci, že nedostanou žádný starovní důchod, když toto praktikují řadu let. Prosím o uvedení legislativy, která tento problém řeší. Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
podle Vašeho popisu situace jde pravděpodobně o případ, kdy jste při úvazku 0,1 nedosáhl měsíčně takového příjmu, aby za Vás byla povinnost odvést pojistné.
Podle § 5 odst. 1 písm. a) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, jsou důchodového pojištění účastni zaměstnanci v pracovním poměru. Podle § 8 odst. 1 jsou účastni zaměstnanci pojištění tehdy, pokud jsou účastni nemocenského pojištění podle zvláštního právního předpisu (tj. zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění).
A podle § 5 a 6 zákona o nemocenském pojištění jsou nemocenského pojištění účastni opět zaměstnanci, avšak pokud sjednaná částka započitatelného příjmu z tohoto zaměstnání za kalendářní měsíc činí aspoň částku rozhodnou pro účast na pojištění (tzv. "rozhodný příjem"). Rozhodný příjem činí v současné době 3000 Kč (do 31. 12. 2018 činil 2500 Kč). Pokud zaměstnanec u téhož zaměstnavatele vykonával v kalendářním měsíci více zaměstnání malého rozsahu (tj. do výše rozhodného příjmu), pak se jednotlivé příjmy sčítají a v případě, že přesáhnou rozhodný příjem, je zaměstnanec pojištěn (toto však neplatí při souběžných zaměstnáních malého rozsahu u více zaměstnavatelů).
Z výše uvedeného vyplývá, že pokud jste měl příjem do 2500 Kč (od 1.1.2019 do 3000 Kč), pak jste nebyl účasten nemocenského ani důchodového pojištění, byť jste byl v pracovním poměru.
Pro úplnost dodávám, že je možné si zpětně doplatit důchodové pojištění, avšak maximálně rok zpětně.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou