Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nárok na rodičovský příspěvek
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na rodičovský příspěvěk, pokud jsem v době těhotenství neplatila sociální ani zdravotní pojištění , jsem v osmém měsíci a tudíž bych si měla v nejbližší době zažádat o tento příspěvek . Jen si nejsem jistá zda na něj mám nárok a pokud ne tak jak bych se měla zařídit a co udělat abych ho dostala . Předem děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
rodičovský příspěvek je dávkou ze systému státní sociální podpory (z č. 117/1995 Sb.) a podmínkou nároku je, že rodič po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 300 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. A druhou podmínkou je, že dítě mladší 2 let navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 92 hodin v kalendářním měsíci. Pokud je dítěti více jak 2 roky, není docházka do předškolního zařízení omezena.
Ve svém dotazu píšete, že jste si po dobu těhotenství neplatila zdravotní ani sociální pojištění. To však není podmínkou pro nárok na rodičovský příspěvek. O rodičovský příspěvek si můžete požádat u krajské pobočky Úřadu práce ČR podle místa Vašeho trvalého pobytu.
Žádosti o dávky se podávají na tiskopisech předepsaných MPSV. Adresu krajské pobočky a pobočky pro hlavní město Prahu naleznete na Portálu ÚP ČR. Formuláře žádostí naleznete na /web/cz/formulare#statni-socialni-podpora.
Jen bych ještě doplnila, že platit si zdravotní pojištění je povinností ze zákona a pokud ho neplatíte (ani z titulu zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti nebo jako samoplátce) nebo jej za Vás nehradí stát (např. proto, že pečujete celodenně o dítě do 7 let věku, jste invalidní apod.), vzniká Vám na pojištění dluh a spolu s ním i penále, které je třeba uhradit.
Doporučila bych Vám obrátit se na Vaší zdravotní pojišťovnu a domluvit se na splátkách dlužného pojistného. Penále je možné na žádost pojistníka i prominout.
Pokud budete potřebovat další informace, můžete se na nás obrátit telefonickou nebo elektronickou cestou.
S pozdravem
Jindřiška B. Mattasová
Občanská poradna Společnou cestou