Pracovní neschopnost, podpůrčí doba, zdravotní a soc. pojištění

Dotaz ze dne 15. 12. 2021 21:47.

Otázka

Dobrý den. Jsem v pracovní neschopnosti od září 2020. Nyní jsem žádala o druhé prodloužení z důvodu stále nepříznivého stavu. Podpůrčí doba mi byla prodloužena pouze o měsíc z důvodu probíhající rehabilitace a to do konce prosince. Rehabilitace, ale bude probíhat i v lednu a to 3x týdně po celý měsíc. Potvrzení kde je to uvedeno jsem dodávala dodatečně. Bohužel u komise jsem nesprávně zmínila asi v rozrušení, že rehabilitaci mám během prosince. Do toho nyní má fyzioterapeutka onemocněla, takže náhradní termíny budu mít ještě v únoru. Nedokáži si představit, že po tak dlouhé době nastoupím do práce a zaměstnavateli oznámím, že mám 3x týdně rehabilitace. Je možné si podat hned další žádost a doložit k tomu znovu potvrzení o rehabilitaci s tím, že bude probíhat i v lednu a únoru nebo jak v takovém případě postupovat. Jinak ve zprávě se ještě píše, že zdravotní stav pojištěnce odůvodňuje uvedený předpoklad opětovného nabytí pracovní schopnosti ode dne 1. 1. 2022. Znamená to, že mi obvodní lékař musí neschopenku ukončit, i když se necítím na nástup do zaměstnání nebo mohu případně zůstat v pracovní neschopnosti i nadále bez nároku na výplatu nemocenské. Jak je to potom se zdravotním a sociálním pojištěním... stačí aby mi lékař nadále odesílal lístek na peníze jako doposud, i když nebudu pobírat nemocenskou a zaměstnavatel mi ho bude platit? Děkuji za případné odpovědi.

Odpověď

Dobrý den,

o prodloužení podpůrčí doby lze žádat opakovaně, a to až do celkového prodloužení o 350 dnů. Žádost je možné podat i před uplynutím stávajícího prodloužení, proto tak můžete učinit již nyní. Jak ale OSSZ rozhodne, nelze předjímat. OSSZ může žádosti nevyhovět a může rovněž sama pracovní neschopnost ukončit, nikoli pouze lékař. Pokud by pracovní neschopnost OSSZ neukončila, byť by podpůrčí dobu neprodloužila, pak můžete stále být práce neschopná bez nároku na nemocenské, pokud by tak ošetřující lékař situaci posoudil (pokud by lékař nadále posílal na OSSZ lístek na peníze, nebyl by "proplácen"). Šlo by tak "pouze" o omluvenku z práce. Zdravotní pojištění by bylo hrazeno zaměstnavatelem, byť s vyměřovacím základem 0 Kč.

Pokud by podpůrčí doba nebyla prodloužena a pracovní neschopnost ukončena, jste povinna vrátit se do práce. Po takto dlouhé pracovní neschopnosti by Vás měl zaměstnavatel poslat k "závodnímu" lékaři, aby posoudil, zda jste zdravotně schopna vykonávat práci dle pracovní smlouvy, případně s jakými omezeními. Skutečnost, že potřebujete docházet na rehabilitace, je překážkou na Vaší straně, přičemž je zaměstnavatel povinen takovou nepřítomnost omluvit a poskytnout náhradu mzdy. Na druhou stranu jako zaměstnanec jste povinna domluvit rehabilitaci mimo čas pracovní směny, pokud je to možné.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším