Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Pracovní neschopnost, podpůrčí doba, zdravotní a soc. pojištění
Otázka
Dobrý den, dne 15. 12. 2021 jsem zadávala dotaz a děkuji za vaši odpověď. Mám doplňující otázky. Píšete, že po tak dlouhé době pracovní neschopnosti by mě měl vidět firemní lékař. Podotýkám, že jsem na žádné vstupní prohlídce nebyla, obávám se tudíž, že takového lékaře společnost nemá. Dále pokud by mi neschopenku ukončila posudková lékařka OSSZ je možné, aby mi můj obvodní lékař vystavil novou navazující neschopenku, i když bych neměla nárok na nemocenskou? Neschopenku mám na vysoký tlak, ale mám i jiné zdravotní problémy a to s pohybovým aparátem a časté infekce. Antibiotika jsem měla přelom prosince a ledna a nyní mám opět další ani ne po týdnu. Ve výtěru z krku mám nález bakterii moraxella +++. Podpůrčí dobu jsem měla prodlouženou do konce prosince a tak zvažuji, že si jednak kvůli infekci a rehabilitacím zažádám o prodloužení. Rehabilitace mám rozepsané 3* týdně do poloviny února. Tlak mám vysoký dekompenzovaný stále, ale to se zdá, že nikoho nezajímá. Bylo mi řečeno, že mám hypertenzi 2 -3 stupně a co jako bych chtěla. Děkuji za případnou odpověď..
Odpověď
Dobrý den,
ze zákona o specifických zdravotních službách má každý zaměstnavatel povinnost mít uzavřenou smlouvu s poskytovatelem pracovně lékařských služeb tj. každá organizace, pokud není uvedená výjimka, má mít svého lékaře, který provádí pracovně lékařské prohlídky.
Povinnost podrobit se pracovně lékařské prohlídce po delší pracovní neschopnosti zákon stanovuje jako tzv. mimořádnou prohlídku.
Mimořádnou prohlídku je nutné provést, pokud:
• ji nařídil orgán ochrany veřejného zdraví nebo tak stanoví zákon o jaderné energii a ionizujícím záření,
• to v daném období vyžaduje zdravotní náročnost konkrétních pracovních podmínek,
• došlo ke zhoršení pracovních podmínek - došlo ke zvýšení rizika,
• bylo opakovaně zjištěno překročení limitní hodnoty ukazatelů biologického expozičního testu,
• byla při prohlídce zjištěna změna zdravotního stavu zaměstnance, která předpokládá změnu zdravotní způsobilosti,
• byl přerušen výkon práce:
o z důvodu nemoci po dobu delší jak 8 týdnů (s výjimkou prací 1. kategorie),
o na základě pracovního úrazu s těžkými následky, nemoci spojené s bezvědomím nebo jiné těžké újmy na zdraví,
o z jiných důvodů na dobu delší než 6 měsíců.
Zaměstnavatel může mimořádnou zdravotní prohlídku nařídit také v případě, kdy má pochybnosti o zdravotní způsobilosti zaměstnance. Po ukončení přerušení práce je nutné mimořádnou prohlídku provést nejdéle do 5 pracovních dnů ode dne nového nástupu výkonu práce.
K Vašemu druhému dotazu ohledně prodlužování nemocenské jsem trochu psala již minule. Obvodní lékař může vystavit neschopenku, i když Vám již nenáleží nemocenské nebo je teprve rozhodováno o prodloužení podpůrčí doby nemocenského, záleží na zdravotním stavu.
Pro úplnost dodávám - pokud dojde lékař posudkové služby ČSSZ k názoru, že v brzké době byste mohla být uschopněna (nabýt pracovní schopnosti), může ve výjimečných případech prodloužit podpůrčí dobu nemocenského až o 3 měsíce (celkem max. o 350 dnů). Celkově byste tak mohla být v neschopnosti až 730 kalendářních dní.
S přáním hezkého dne
Lucie Trpíková a Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu Společnou cestou