placení sociálního a zdravotního pojištění po uplynutí podpůrčí doby

Dotaz ze dne 6. 8. 2024 20:51.

Otázka

Přítelkyně je dlouhodobě nemocná a mezi tím ji skončila pracovní smlouva na dobu určitou. Poté ji již skončila podpůrčí doba (uplynutím 380dní nemocenské). Musí teď platit nějaké pojištění (nemá žádný příjem)? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte.

Zmiňujete, že Vaší přítelkyni skončilo nemocenské, protože uplynulo 380 dní. Nevím však, zda je to proto, že skončila také její léčba nebo proto, že citujete ust. § 26 zákona č. 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění, který upravuje podmínky nároku na nemocenské a, kde je uvedeno mj…… „(1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů….“

Ptáte se na pojištění, pravděpodobně máte na mysli zdravotní pojištění, které musí mít uhrazené každý s trvalým pobytem na našem území (kromě výjimek). Sociální (čili důchodové) pojištění by bylo dobré také hradit, ale povinné to není, jen v případě, že by je Vaše přítelkyně neměla hrazeno delší čas, mohla by mít v budoucnu problém získat dostatečnou dobu pojištění pro nárok na starobní (nebo invalidní) důchod.

Pokud již léčba u Vaší přítelkyně skončila a nyní je po zdravotní stránce v pořádku, ale nemá zaměstnání (protože její pracovní smlouva na dobu určitou skončila), pak bych doporučovala, aby se co nejdříve přihlásila na úřad práce.

Ten za ni bude hradit nejen zdravotní pojištění (resp. z pohledu zákona se stane jako uchazeč o zaměstnání tím, za koho platí zdravotní pojištění stát), ale také sociální pojištění a navíc by jí měli s hledáním zaměstnání pomoci.

V případě, že Vaše přítelkyně nechce být vedena v evidenci úřadu práce, má i další možnosti. Může nastoupit do nového zaměstnání (a pojištění za ni bude platit zaměstnavatel) nebo si může pojištění hradit jako samoplátce z vlastních prostředků (pro informace, jak postupovat je třeba se obrátit na zdravotní pojišťovnu, u které je Vaše přítelkyně pojištěna, kontakty na pojišťovnu najdete na její průkazce pojištěnce). Pojistné by si nemusela hradit v případě, kdy by byla státním pojištěncem (při evidenci u ÚP, při prodloužení nemocenského, pobírání dávek hmotné nouze, péče o děti do 7 nebo 15ti let věku apod.).

Pokud však je dosud nemocná, tj. probíhá její léčba a zdravotní stav není dosud stabilizovaný, pak bych doporučovala využít ust. § 27 téhož zákona: „Po uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26 se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí orgánu nemocenského pojištění podle vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění, který vyplácí nemocenské, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti; takto lze postupovat i opakovaně, přičemž při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského nesmí být doba tohoto prodloužení delší než 3 měsíce. Nemocenské lze podle věty první vyplácet celkem nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26.“

Jak vidíte, nemocenské tedy může Vaše přítelkyně pobírat ještě dalších 350 dnů. Je však třeba, aby požádala o jeho prodloužení a to nejpozději do 3 měsíců ode dne, kterým podpůrčí doba uplynula. Bude-li se svou žádostí o prodloužení nemocenského úspěšná, pak by výplata nemocenských dávek měla navazovat jedna na druhou a mělo by dojít ke zpětnému doplacení a tím i krytí zdravotním pojištěním.

Formulář pro podání žádosti najdete na portálu České správy sociálního zabezpečení zde: https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/zvnupd

Pokud se však u Vaší přítelkyně jedná o dlouhodobější nemoc (již to, že už byla nemocná více než 380 dnů, tomu nasvědčuje), počítejte s tím, že další a další prodlužování nemocenského bude třeba absolvovat vždy nejdéle po 3 měsících.

Jediným úskalím, které zde je, je skutečnost, že žádost o prodloužení nemocenského nemá tzv. odkladný účinek. Pokud tedy dojde k ukončení výplaty nemocenského, tak přestože Vaše přítelkyně požádá o prodloužení, dávky jsou zastaveny, a to až do doby, kdy je vydáno nové (kladné) rozhodnutí o prodloužení.

Zdravotní stav v tomto případě posuzuje tzv. Institut posuzování zdravotního stavu (IPZS). Jakmile je IPZS zhodnocen zdravotní stav a potvrzeno, že léčba probíhá a na nemocenské je nárok, dostane Česká správa sociálního zabezpečení zprávu a výplata nemocenského je obnovena a doplacena zpětně.

Pokud by však byl zdravotní stav Vaší přítelkyně již stabilizován. tj. přestože by nebyl úplně dobrý, užívala by nějaké léky, docházela na terapii apod. a (odborný) lékař v jejím zdravotním stavu by již neočekával žádné velké změny, pak by došlo k neprodloužení nemocenského.

Kdy žádat o prodloužení nemocenského? Ve chvíli, kdy podle posudku institutu posudkového lékařství skončí podpůrčí doba. Přestože byste byli patrně rádi, aby výplata nemocenského plynule navazovala bez většího přerušení, žádat bohužel nelze s přílišným předstihem, protože k žádosti je třeba vždy dokládat aktuální lékařské zprávy (dokladující průběh léčby a celkového zdravotního stavu) a ty bohužel s předstihem nezískáte.

Tomu, že mezi výplatou dávek bude docházet k přerušení, se tedy patrně nevyhnete.

Obecně také záleží na tom, zda v době dalšího ukončení výplaty nemocenského bude Vaše přítelkyně již zdráva a schopna tedy bez jakéhokoli omezení se vrátit do zaměstnání nebo, zda bude její zdravotní stav takový, že bude mít závažná omezení, která povedou k tomu, že nebude schopna pracovat na plný úvazek, příp. bude muset změnit zaměstnání.

V takovém případě pak doporučuji zvážit podání žádosti o invalidní důchod. O ten je možné žádat ve chvíli, kdy zdravotní stav stabilizován a neočekávají se žádné výraznější změny či výkyvy. Je tedy možné posoudit rozsah zhoršeného zdravotního stavu a jeho dopad na možnosti pracovního uplatnění a zhodnotit závažnost, resp. přiznání stupně invalidity.

Posuzování zdravotního stavu pro nárok na invalidní důchod je poměrně složitou záležitostí, jelikož pro Vás tato otázka v této chvíli není aktuální, nebudu zde rozepisovat více informací. Pokud byste se však na řízení chtěli připravit a potřebovali byste informace z této oblasti, neváhejte nás kontaktovat, rádi vám vše vysvětlíme.

V dotaze píšete, že Vaše přítelkyně nemá žádný příjem. K tomu bych jen zmínila možnost pobírat dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení) a dávky státní sociální podpory (především příspěvek na bydlení). Podmínky nároku jsou různé, více informací a formuláře najdete na stránkách Úřadu práce - https://www.uradprace.cz/web/cz/socialni-tematika, případně můžeme upřesnění poskytnout i my.

S pozdravem

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším