Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Podpůrci doba nemocenské
Otázka
Dobrý den,
prosím,když si člověk zažádá o prodloužení podpůrčí doby nemocenské včas,ale stále čeká na rozhodnutí a je již po datu,kdy mu skončila podpůrčí doba...tak během toho co čeká na rozhodnutí(kamarádka čekala 3 měsíce),tak když podpůrčí dobu neschválí,tak tu dobu běhěm toho co člověk čeká na vyjádření,bude mu nemocenská vyplácena,ač již bude po podpůrčí době?Nebo prostě díky nečinnosti úřadu takto člověk může čekat měsíce a pak mu příjde zamítnutí a to znamená,že ty měsíce co čekal jak to bude, bude bez pěněz?Na UP jít člověk nemohl,protože byl stále v PN,do zamestnání taky ne...jak to prosím je? A můj druhý dotaz,když člověk zůstane v PN bez pěněz z důvodu neprodloužení podpůrčí doby,ale má stále pracovní smlouvu,tak díky prac.smlouvy by byl stále zdravotně i sociálně pojištěn? A poslední dotaz-pokud si člověk vyčerpá podpůrčí dobu,tak je mi známo,že aby měl znovu nárok na plných 380dní,musí odpracovat 190dní.Ale chápu dobře,že kdyby odpracoval třeba jen 20dní a znovu onemocněl,tak by měl nárok na 14dní náhrady mzdy+20dní nemocenské? Děkují moc za zodpovězení mých dotazů Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte.
Situace, kterou popisujete, je velmi nepříjemná. Bohužel tím, jak je systém nastaven, se jí ve větší či menší míře nevyhnete. Podle zákona, který upravuje podmínky nároku na poskytování nemocenského po uplynutí podpůrčí doby (zákon č. 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění), nemá žádost o prodloužení nemocenského tzv. odkladný účinek. Pokud tedy dojde k ukončení výplaty nemocenského (tj. k ukončení podpůrčí doby), tak přestože požádáte o jeho prodloužení, dávky jsou zastaveny, a to až do doby, kdy je vydáno nové (kladné) rozhodnutí o prodloužení výplaty nemocenského. Člověk tak může být nějakou dobu bez příjmu. Pokud však trvá pracovní neschopnost, je omluven v zaměstnání a po tuto dobu je zdravotně i sociálně pojištěn.
Pro prodloužení podpůrčí doby nemocenského posuzuje zdravotní stav tzv. Institut posuzování zdravotního stavu (IPZS). Jakmile je IPZS zhodnocen zdravotní stav a potvrzeno, že léčba probíhá a na nemocenské je nárok, dostane Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zprávu a výplata nemocenského je obnovena a doplacena zpětně.
Kdy žádat o prodloužení nemocenského? Ve chvíli, kdy podle posudku institutu posudkového lékařství skončí podpůrčí doba. Chápu, že byste byla ráda, aby výplata nemocenského plynule navazovala bez většího přerušení, žádat bohužel nelze s přílišným předstihem, protože k žádosti je třeba vždy dokládat aktuální lékařské zprávy (dokladující průběh léčby a celkového zdravotního stavu) a ty bohužel s předstihem nezískáte. ČSSZ začne žádost o prodloužení podpůrčí doby posuzovat nejdříve 30 dní před uplynutím podpůrčí doby, dříve ne. Tomu, že mezi výplatou dávek bude docházet k přerušení, se tedy patrně nevyhnete. Co tedy můžete v této situaci dělat? Máte pravdu v tom, že se nemůžete přihlásit do evidence úřadu práce. Důvodem je to, že jednak jste v pracovní neschopnosti a jednak, pokud správně chápu Vaši situaci, trvá Váš pracovní poměr. V této situaci však jste účastna zdravotního a sociálního pojištění minimálně z titulu trvání pracovního poměru. Dluh na pojistném Vám nevzniká. ¨
Otázka finančních prostředků na uhrazení životních potřeb během čekání na rozhodnutí o žádosti o prodloužení nemocenského je věc jiná - buď zvládnete uhradit vše ze svých úspor nebo s pomocí rodiny a vyživovací povinnosti manžela a dětí, nebo lze žádat úřad práce o dávky hmotné nouze. K tomu více informací na https://www.uradprace.cz/web/cz/pomoc-v-hmotne-nouzi .
Dále platí, že dokud máte neschopenku, máte také „omluvenku“ pro zaměstnavatele, že nemůžete chodit do zaměstnání.
Pokud by ČSSZ zamítla žádost o prodloužení podpůrčí doby nemocenského, proti rozhodnutí máte právo se do 15 dnů odvolat a zkusit obhájit důvody pro pokračování léčby, reps. obhájit podmínky nároku na prodloužení podpůrčí doby nemocenského tak, jak je upravuje ust. § 27 téhož zákona: „Po uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26 se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí orgánu nemocenského pojištění podle vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění, který vyplácí nemocenské, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti; takto lze postupovat i opakovaně, přičemž při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského nesmí být doba tohoto prodloužení delší než 3 měsíce. Nemocenské lze podle věty první vyplácet celkem nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26.“
Jak můžete vidět, velmi zde tedy záleží na tom, zda léčba probíhá, tj. zdravotní stav není dosud stabilizovaný, užíváte léky, docházíte na terapie, rehabilitace, čeká Vás operace apod., pokud tedy léčba probíhá, mělo by opakovaně (tak, jak je to upraveno zákonem) docházet k prodlužování podpůrčí doby nemocenského, a to až do doby, kdy budete opět schopna nastoupit do zaměstnání. Byť by se jednalo o jinou pozici, přizpůsobenou např. trvale zhoršenému zdravotnímu stavu. Pokud však léčba sice probíhá, lékař však neočekává žádné zásadní změny (rozumějte zlepšení) zdravotního stavu, pak je otázkou, zda není na čase přechod z nemocenských dávek do invalidity. K ukončení podpůrčí doby nemocenského by tedy mělo docházet buď v případě, že Váš zdravotní stav je takový, abyste byla schopna opět nastoupit do zaměstnání, pokud by v průběhu nemoci např. skončila pracovní smlouva na dobu určitou, tak se přihlásit do evidence úřadu práce a být schopna nastoupit do zaměstnání, které Vám příp. na úřadě práce nabídnou. Nebo v případě, že se zdravotní stav zhorší natolik, že jde o trvalé zdravotní postižení, které Vám brání v tom, abyste se do zaměstnání vrátila, tak požádat o invalidní důchod.
Abych vše shrnula. Dokud čerpáte nemocenské, jste chráněna pojištění z titulu čerpání nemocenských dávek. Dokud jste zaměstnanec, jste chráněna pojištěním a to i v případě, že podpůrčí doba nemocenského skončila.
Pokud podpůrčí doba nemocenského skončí, můžete i nadále pokračovat v léčbě, pokud Vám není ukončena neschopenka, protože dokud máte neschopenku, je zaměstnavatel povinen Vás v zaměstnání omluvit.
Pokud Vám Česká správa sociálního zabezpečení (nebo Váš ošetřující lékař) neschopenku ukončí, měla byste být buď schopna nastoupit do zaměstnání nebo jde o to, že Váš zdravotní stav je natolik špatný, že byste měla žádat o invalidní důchod. Přestože na invalidní důchod můžete také čekat poměrně dlouhou dobu (standardní doba je dle zkušeností z naší praxe 3-5 měsíců, někdy i déle), budete-li na něj mít nárok, bude Vám doplacen zpětně a zpětně budete mít pokryto i pojištění.
Pokud byste žádala o invalidní důchod v době, kdy již bude pracovní poměr ukončen, doporučovala bych přihlásit se do evidence úřadu práce. Jednak Vám tím vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti (doložíte-li dobu trvání zaměstnání nejméně 12 měsíců v posledních 2 letech) a jednak budete opět kryta pojištěním.
V případě přiznání invalidního důchodu I. nebo II. stupně za Vás stát hradí zdravotní pojištění, osobám invalidním ve III. stupni invalidity nejen zdravotní, ale doba čerpání invalidního důchodu je považována i za náhradní dobu pojištění pro účely starobního důchodu. Co se týče podpůrčích dob nemocenského, ty se skutečně sčítají a to takto (§ 26 odst. 2, zákona o nemocenském pojištění):
„(2) Vznikl-li nárok na nemocenské z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, započítávají se do podpůrčí doby uvedené v odstavci 1 doby předchozích dočasných pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti; tento zápočet se provede i v případě, že předchozí dočasná pracovní neschopnost byla uznána pro jinou pojištěnou činnost. Předchozí období dočasné pracovní neschopnosti se započítávají do podpůrčí doby, i když při nich nemocenské nenáleželo. Věta první a druhá se nepoužije v případě, kdy pojištěná činnost trvala aspoň 190 kalendářních dnů od skončení poslední dočasné pracovní neschopnosti.“
V souvislosti s tím je však třeba říci, že zákon umožňuje čerpat „standardně“ nemocenské po dobu 380 dnů, po uplynutí této podpůrčí doby je možné nemocenské prodloužit o dalších 350 dnů. A teprve po uplynutí této doby (tj. 380 + 350dnů, tedy doby delší než 2 roky) nastává situace, na kterou se ptáte, tj. dochází k vyčerpání celkové podpůrčí doby nemocenského a pro vznik dalšího nároku na nemocenské je třeba odpracovat nejméně 190 dnů.
A, dokud se tak nestane, zbývá nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele a to po dobu prvních 14 dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti. Co se týče dalších náhrad po skončení podpůrčí doby nemocenského, které popisujete ve svém dotazu, zde je situace složitější. Informaci jsme konzultovali na České správě sociálního zabezpečení, která výplatu nemocenských dávek zajišťuje. Jelikož se jedná o složitou záležitost, dozvěděli jsme se pouze informaci o tom, že výpočet provádějí prostřednictvím počítačového systému a bližší informaci žádnou. Doporučuji tedy v případě, že se dostanete až do této situace, konzultovat věc přímo u České správy sociálního zabezpečení (www.cssz.cz).
Je však otázkou, jaký bude Váš zdravotní stav v případě, že uplynou více než 2 roky léčby. Jak zmiňuji výše, buď byste na tom měla být zdravotně tak, abyste mohla nastoupit do zaměstnání, a nebo tak (což Vám pochopitelně nepřeji), abyste měla nárok na invalidní důchod.
Vím, že vše, co zde popisuji, je poměrně složité. Pokud by Vám tedy bylo cokoli nejasného, neváhejte se na nás znovu obrátit nebo si domluvit osobní konzultaci v naší poradně.
S pozdravem a přáním brzkého uzdravení
Mgr. Jitka Koutová, Dis.
za Občanskou poradnu Společnou cestou