Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Změna výpovědi
Otázka
Dobrý den, 31.3.2009 jsem dostala výpověď, mám dvouměsíční výpovědní lhůtu a dostanu tříměsíční odstupné. Hned další den jsem si našla novou práci.Zaměstnavatel mi slíbil, že mi od příštího týdne dá 2 týdny neplaceného volna, ve kterých bych byla na zkoušku u nového zaměstnavatele. Nyní mi ale zaměstnavatel odmítá neplacené volno poskytnout (stačil by mi i týden),vyhrožuje mi, že když si vezmu neplacené volno,tak mi pak změní výpověď na výpověď dohodou.Nezbývá mi nic jiného,než si vzít 5 dní dovolené. Je chování zaměstnavatele korektní? Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
jestliže jste dostala výpověď z tzv. organizačních důvodů, tak pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby (ve Vašem případě k 31.5.2009) a máte nárok na Vámi uváděné odstupné. Během výpovědní doby máte na jedné straně právo, aby Vám zaměstnavatel poskytl práci (nebo Vás nechal doma s náhradou mzdy), ale na druhé straně zaměstnavatel má zase právo, abyste až do skončení pracovního poměru řádně pracovala. Jedinou zvláštní úlevu zde představuje nárok na půl den placeného volna týdně, poskytovaného k vyhledání nového zaměstnání (tyto půldny lze spojovat, ale jen po dohodě se zaměstnavatelem). Zaměstnavatel Vám může, ale nemusí poskytnout neplacené volno, stejně tak Vám může, ale nemusí umožnit čerpání dovolené. Je samozřejmě lidsky nekorektní Vám nejprve neplacené volno slíbit a pak Vám ho odmítnout dát, ale nepředpokládám, že by zde bylo něco, co by Vašeho zaměstnavatele právně zavazovalo (písemná dohoda o poskytnutí neplaceného volna, písemné vyhovění Vaší žádosti o poskytnutí neplaceného volna atd.).
Z právního pohledu je poněkud zvláštní "výhružka", že když si vezmete neplacené volno, tak změní výpověď na výpověď dohodou:
1) neplacené volno si nemůžete vzít bez zaměstnavatele, pokud byste nepřišla do práce, ačkoliv byste k tomu neměla právní důvod (přiznané neplacené volno, přiznané čerpání dovolené, neschopenku...), šlo by zřejmě o neomluvenou absenci, pro kterou by zaměstnavatel mohl zkrátit Vaši dovolenou, vymáhat případnou škodu a při větším rozsahu s Vámi okamžitě zrušit pracovní poměr pro zvlášť hrubé porušení pracovních povinností,
2) zaměstnavatel nemůže změnit výpověď na výpověď dohodou, výpověď byla dána s organizačních důvodů, bez Vašeho souhlasu ji zaměstnavatel nemůže vzít zpět a především "výpověď dohodou" je platná pouze pokud s ní souhlasíte - jde o dohodu (označení výpověď dohodou je protimluv (buď jde o výpověď nebo jde o dohodu), přičemž v praxi se toto chybné označení používá pro rozvázání pracovního poměru dohodou).
Ve své podstatě by tak mohlo jít maximálně o návrh dohody, že Vám zaměstnavatel podepíše poskytnutí neplaceného volna, pokud mu "na oplátku" podepíšete dohodu o rozvázání pracovního poměru dohodou (kterou se nejspíše připravíte o odstupné).
Obávám se, že v dané situaci pro Vás bude asi nejjednodušší vzít si dovolenou - zaměstnavatel Vám ji zřejmě bude ochoten dát, jelikož by ji jinak musel stejně proplatit. Na druhou stranu, pokud by se na Vás dostatečně "naštval" tak mu z právního hlediska nic nebrání v tom, aby Vás "vydusil" tím, že Vám nedá ani dovolenou.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město.