Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
žl
Otázka
dobrý den mám dotaz a to ten jsem řádný zaměstnanec a nyní bych si chtěl přivydělat jako podnikatel na žl mám však obavu abych na tom nebyl více prodělečný toho se týká i moje otazka kdybych dejme tomu 2_3mesice nic nevidelal musím stejne zaplati dane tak soc a zdrav pojisteni tim padem budu v minusu je to tak dekuji za odpoved
Odpověď
Dobrý den,
v případě podnikání je třeba rozlišovat, zda-li podnikání představuje jediný zdroj příjmů, nebo jde pouze o přivýdělek k "řádnému zaměstnání", v kterém si člověk vydělá alespoň minimálni mzdu.
1) Daň z příjmu V současnosti není pro podnikatele žádný minimální základ daně (bylo zrušeno k 31.12.2007), takže pokud uznatelné výdaje budou převyšovat příjmy (podnikání ve ztrátě), nebude z čeho daně platit. (Pro úplnost dodávám, že i podle předchozí právní úpravy měl začínající podnikatel čas "na rozjezd" (1+1 zdaňovací období), během kterého nemusel minimální základ daně použít.)
2) Pojistné na důchodové pojištění Zde jde vzhledem k současnému výkonu zaměstnání o tzv. vedlejší samostatně výdělečnou činnost. Vedlejší samostatná výdělečná činnost (VSVČ) založí účast na důchodovém pojištění pouze v případě, pokud příjem z této činnosti dosáhne či přesáhne tzv. rozhodnou částku (za rok 2009 jde o částku 56 532 Kč, pokud by VSVČ netrvala celý kalendářní rok, tak se částka krátí). Za příjem se zde rozumí daňový základ, takže v případě, pokud byste byl ve ztrátě, nepřesáhnete rozhodnou částku a tudíž nebudete povinen z této činnosti hradit důchodové pojištění. K pojištění se lze nicméně přihlásit dobrovolně.
3) Příspěvek na státní politiku zaměstnanosti Povinost hradit tento příspěvek je vázána na důchodové pojištění - jestliže nebudete muset platit z VSVČ důchodové pojištění, nebudete muset hradit ani tento příspěvek.
4) Pojistné na nemocenské pojištění Nemocenské pojištění je u OSVČ dobrovolné, takže pokud se k němu OSVČ nepřihlásí, tak samozřejmě nemusí nic platit (a na druhou stranu samozřejmě nic nedostane).
5) Zdravotní pojištění Zdravotní pojištění nerozlišuje vedlejší a hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Skutečnost, že jste zároveň "řádným zaměstnancem" se zde projeví v tom, že pro platby pojistného nebudete mít stanoven minimální vyměřovací základ, takže pokud budete s podnikáním ve ztrátě, nebudete muset platit zdravotní pojištění (pokud byste vedle podnikání nepracoval za alespoň minimální mzdu, musel byste si zdravotní pojištění platit bez ohledu na ztrátovost).
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.