Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Okamžité zrušení pracovního poměru za nevydání stravenek
Otázka
Dobrý den,
ve vnitřní směrnici společnosti máme napsáno, že zaměstnanec má za odpracovanou směnu nárok na stravenku ve výši 80 Kč, přičemž 45% si hradí sám (srážkou ze mzdy) a 55% přispívá zaměstnavatel. Zaměstnavatel nám však již třetí měsíc stravenky nevydal, přestože ve mzdě bylo pokaždé 45% strženo. Výplatní termín máme 25. následujícího měsíce. Lze toto považovat za nevyplacení části mzdy (celou hodnotu stravenky nebo pouze 45% které strhl zaměstnavatel ze mzdy) a může toto být důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance?
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
je třeba rozlišit naturální mzdu (ust. § 119 zákoníku práce) od cenově zvýhodněného stravování (ust. § 236 zákoníku práce). Naturální mzda je součástí mzdy, zatímco u stravanek jde v zásadě o to samé, jako kdybyste si mohla zajít do závodní jídelny na cenově zvýhodněný oběd.
Se zaměstnavatelem zřejmě byla uzavřena dohoda, že Vám bude ze mzdy strhávat určitý obnos, za který si u něj automaticky nakoupíte zvýhodněné stravenky. Nevydání stravenek bych tudíž nepovažoval za nevyplacení části mzdy, ale za nevydání plnění, na které Vám na základě strženého obnosu a vnitřní směrnice vznikl nárok. Lze doporučit pokusit se dohodnout. Nebude-li dohoda možná, lze podat stížnost na jednání zaměstnavatele na Inspektorát práce a k soudu podat žalobu na vydání stravenek.
Nechci vyloučit, že by si některý soud zákoník práce nevyložil volněji, ale zatím mi není žádná taková judikatura známa. V případě potřeby můžete zkusit konzultovat situaci např. s odborovým právníkem, který se na problematiku mzdy a zaměstnaneckých benefitů specializuje.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.