Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Proplacení státních svátků
Otázka
Pracuji v zemědělské společnosti jako noční hlídač. Můj pracovní týden je rozdělen do 6 dnů, celková prac. doba 39 hod. týden. Volný den mám v neděli. Dosud mi účetní státní svátek,který připadl na můj pracovní den (já byl doma, hlídala kolegyně, která mě zastupuje během dovolené a moje volné neděle) proplatila. 1.5 a 8.5. 2009 jsem byl také doma. Účetní teď říká, že mi tyto svátky nezaplatí, protože nemůže platit mě i kolegyni a vlastně to prý dělala celé roky např. o vánocích špatně. Navrhuje mi vykázat na tyto dny dovolenou. Jak je to prosím správně? Jsou výjimky např. pro tzv. živočišnou výrobu nebo rostlinnou? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, zaměstnavatel může nařídit práci ve svátek jen výjimečně, a to v případech, že se jedná o práce v nepřetržitém provozu, práce potřebné pro střežení objektů zaměstnavatele a práce, které lze nařídit v den nepřetržitého odpočinku (naléhavé opravné práce, inventurní a závěrkové práce, práce v dopravě atd. - viz zákoník práce § 91). V takovém případě zaměstnanci náleží náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, toto volno zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek. Zaměstnavatel se se zaměstnancem může také dohodnout, že místo náhradního volna poskytne příplatek k dosažené mzdě a to ve výši průměrného výdělku. Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku. Mzdu a náhradní volno ve svátek upravuje § 115 zákoníku práce.
Nejprve je tedy třeba zkoumat, zda Vám zaměstnavatel může nařídit práci ve svátek. Pokud ano, musí Vám poskytnou náhradní volno, nebo příplatek ke mzdě. Na základě informací z Vašeho dotazu se domnívám, že by tak mohl učinit – jde o práce nutné k pro střežení objektů zaměstnavatele. Není-li to tak a Vy zůstáváte doma, pak Vám má zaměstnavatel poskytnout náhradu mzdy. Není Vaším problémem, zda zajistí práci jiným pracovníkem, kterého musí také zaplatit. Za Občanskou poradnu Jižní Město, Květa Kudová