Nárok na odstupné

Dotaz ze dne 21. 5. 2009 08:15.

Otázka

Dobrý den, chtěl bych mít dotaz na vyplacení odstupného při podání výpovědi zaměstnancem z důvodu nezaplacení mzdy v zákonnélhůtě. A ještě, jestli bych mohl, tak jak to je při insolvenci, když dá výpověď zaměsnancům, mají nárok na odtupné? A jak se to nárokuje? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. Chtěla bych upozornit, že termín splatnosti je podle zákoníku práce měsíc po měsíci, ve kterém byla práce vykonaná. Tedy vykonala-li jste práci v březnu, mzda Vám má být vyplacena v dubnu a 15 den po splatnosti je 15. května. Došlo-li k ukončení pracovního poměru tímto způsobem, má zaměstnanec nárok na odstupné ve výši trojnásobku průmětného platu. Odstupné se vyplácí po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy/platu, pokud se se zaměstnancem nedohodne na zaplacení v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu.

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen ze zákonem stanovených důvodů, přičemž jen z některých důvodů vzniká nárok na odstupné. Pokud jde o tzv. organizační důvody (ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část, přemisťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část, stal-li se zaměstnanec nadbytečným) náleží odstupné ve výši trojnásobku průměrného platu. I zde platí informace o výplatě odstupného uvedené výše. Nárok na odstupné nesouvisí s probíhajícím insolvenčním řízením.

Pokud zaměstnavatel nevyplatí odstupné, máte možnost vymáhat odstupné soudní cestou. Je-li zaměstnavatel v insolvenci, pak je třeba uplatnit svou pohledávku v tomto řízení. K přihlášení pohledávky je určen formulář, který naleznete na http://insolvencni-zakon.justice.cz/obecne-info-prevence-upadku/formulare-vzory.html. Zde také najdete návod, jak tento formulář vyplnit a vyplněný vzor. Pokud insolvenční řízení neběží, může jej zaměstnanec jako věřitel zaměstnavatele (zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu, odstupné apod.) zahájit. Více informací jak postupovat naleznete na http://insolvencni-zakon.justice.cz/veritel/veritel-novy-zakon.html.

Pokud byl na zaměstnavatele podán insolvenční návrh, můžete část svých mzdových nároků uplatnit na úřadu práce. Jak v tomto případě postupovat a zda vůbec lze ve Vašem případě takto postupovat naleznete na http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence/ins_prava. Za Občanskou poradnu Jižní Město, Květa Kudová

Souhlasím se vším