Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
diskriminace
Otázka
Dobrý den,jsem 2 rokem zaměstnána jako prodavačka ,před 2 měsíci jsem kvůli ženským zdravotním problémům -myom podstoupila operaci a byla 2 měsíce v pracovní neschopnosti ,své vedoucí jsem vše dopředu oznámila aby měla čas si najít brigádnici-jsme 3 včetně vedoucí, prac. doba 9-18 + soboty 9-13 . Po operaci jsem se dozvěděla že pokud chci děti -a to bych velmi ráda -je mi 32 let a žádné nemám musím podstoupit umělé oplodnění - to jsem své vedoucí též oznámila s tím , že pokud se vše podaří tak budu muset na rizikové těhotenství . Od té doby mám v práci peklo nutí mě podepsat výpověď to jsem odmítla , vyhrožuje ,že nedostanu prémie ,-přes 1/2 platu -vždy jsem je dostávala ,sebrala mi klíče od obchodu bez udání důvodu ,posílá na mě zákaznice - její kamarádky a říká že jsou se mnou nespokojené- ale ony tam chodí celé 2 roky a nikdy žádný problém nebyl. Nevím si rady nikdy jsem s vedoucí ani se spolupracovnicí neměla problémy ,nikdy jsem nestonala - kromě výše uvedeného v obchodě jsem od jeho otevření ,prosím poraďte jak se mohu bránit .Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
z právního hlediska zaměstnavatel nesmí vytvářet nepřátelské prostředí, rozlišovat mezi zaměstnanci z diskriminačních důvodů či podle těchto důvodů stanovovat výši odměn. V praxi se však musí počítat s tím, že vedoucí bude tvrdit, že nepřiznání odměn bylo odůvodněno poklesem pracovní výkonnosti, nevhodnému jednání se zákazníky atd. Rovněž vytváření nepřátelského prostředí, či přímo šikana ze strany zaměstnavatele se prokazuje zpravidla dosti obtížně.
Vedoucí se Vás nyní snaží "co nejjednodušeji" zbavit. Pokud podepíšete dohodu, nebo sama podáte výpověď, dostane vedoucí co chce - zbaví se Vás, aniž by musela platit odstupné či vymýšlet důvody k výpovědi, nebo okamžitému skončení pracovního poměru. V opačném případě totiž bude nutné "zkonstruovat" důvody pro Vaší výpověď - např. drobná porušení pracovní kázně, na která jste byla upozorněna, nicméně jste nesjednala nápravu. Zaměstnavatel totiž může dát výpověď jen z důvodů stanovených zákonem (viz. § 52 zákoníku práce) a je vystaven riziku žaloby ze strany zaměstnance, který bude u soudu prokazovat, že zákonné důvody k výpovědi nebyly. Obdobně lze okamžitě zrušit pracovní poměr jen z důvodů stanovených zákonem - viz. ustanovení § 55 zákoníku práce.
Ohledně možnosti dalších konkrétních kroků, Vám lze doporučit konzultovat situaci s Poradnou pro občanství, občanská a lidská práva (www.diskriminace.cz), které se otázce diskriminace v zaměstnání hlouběji věnuje.
Z osobní zkušenosti mi bohužel nezbývá než dodat, že v případě, kdy zaměstnavatel postupuje dostatečně chytře na to, aby mu nebylo možné nic prokázat, jde o souboj nervů, který zaměstnanci nemusí stát za to bojovat věčně. Z hlediska dalšího lze upozornit na to, že údaje o těhotenství, plánovaném těhotenství či jeho případné rizikovosti jsou informace, které nemají zaměstnavatele co zajímat (s několika výjimkami - např. radiologická pracoviště, kde by byla zaměstnankyně vystavena záření ohrožujícímu plod) a je bezpečnější je zaměstnavateli neuvádět, není-li to zcela nutné.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.