proplacení státního svátku a nerovné zacházení.

Dotaz ze dne 16. 6. 2009 21:22.

Otázka

Dobrý den,můj zaměstnavatel na výplatní pásce zahrnul státní svátek( 1a8.5)do položky odpracované dny(časová mzda).Myslím si že st.svátek má být veden zvlášť z důvodu že se vypočítává z průměrného platu,tahle částka je větší než za odpracovaný den.Prosím o vysvětlení. Dále mě zajímá ,zda je možné odměnit zaměstnance na stejný pozici různou částkou(pololetní prémie). Nadřízený mi oznámil že je to závislé od osobního ohodnocení(docházka,pracovní nasazení...)jde o to že jsem dostal o půlku méně než kolegové a nadřízený náš rozhovor ukončil že už s tím nic neudělám. předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, v této situaci hraje roli to, zda jste ve svátek pracoval, zda svátek připadl na den, kdy máte obvykle směnu, ale nepracoval jste, zda máte měsíční mzdu nebo mzdu hodinovou apod.

Zaměstnavatel může nařídit práci ve svátek jen výjimečně , a to v případech, že se jedná o práce v nepřetržitém provozu, práce potřebné pro střežení objektů zaměstnavatele a práce, které lze nařídit v den nepřetržitého odpočinku (naléhavé opravné práce, inventurní a závěrkové práce, práce v dopravě atd. - viz zákoník práce § 91). V takovém případě zaměstnanci náleží náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, toto volno zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek. Zaměstnavatel se se zaměstnancem může také dohodnout, že místo náhradního volna poskytne příplatek k dosažené mzdě a to ve výši průměrného výdělku. Primárně tedy náleží náhradní volno, jen se souhlasem zaměstnance náleží příplatek. Je tedy otázkou, zda Vám nebude poskytnuto náhradní volno.

Dále je zde možnost, že jste nepracoval proto, že svátek připadl na jeho Váš obvyklý pracovní den. V takovém případě Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku. Toto neplatí, máte-li měsíční mzdu, tedy její výše je každý měsíc stejná. Měsíční mzda se nezvyšuje o náhradu mzdy za svátek, ale na druhou stranu se mu ani nekrátí za neodpracovaný den. Pokud jste nepracoval, pak by neměl být svátek zahrnut do pracovních dnů. Ale nedomnívám se, že by se jednalo o zásadní chybu.

Pokud svátek připadl na jiný den, než kdy máte směnu, pak Vám nenáleží náhradní volno, příplatek ani náhrada mzdy.

Z Vašeho dotazu plyne, že jde nejspíše o případ, kdy jste ve svátek pracoval. Jestliže jste ve svátek pracoval, pak by mělo jít o odpracovaný den. Zde je na místě řešit, zda Vám bylo poskytnuto náhradní volno nebo příplatek. Z výplatní pásky by toto mělo být patrné (měly by být patrné složky mzdy). Naše poradna se ale nezabývá mzdovým účetnictvím, nevím, jak je upraveno vytváření výplatních pásek, nemohu říci, zda je příplatek zahrnut pod jinou položku. Zda je tedy do výše mzdy zahrnut, jen to z výplatní pásky není patrné, nebo nebyl poskytnut. Doporučovala bych věc konzultovat s účetním či odbory, aby věc posoudili. Pokud Vám nebylo (nebude) poskytnuto náhradní volno či příplatek, obraťte se na zaměstnavatele, aby Vám jedno z toho poskytl. Nebudete-li úspěšný, je zde možnost domoci se svých práv soudní cestou. Také je zde možnost obrátit se na inspektorát práce, který má dohlížet na dodržování zákoníku práce zaměstnavatelem.

Pokud jde o odměny a prémii, je skutečně na zaměstnavateli (případně kolektivní smlouvě či vnitřním předpisu), zda, komu a v jaké výši je poskytne. Prémie a odměny jsou nenárokovou složkou mzdy. Zaměstnavatel je poskytuje na základě svého uvážení. Domníváte-li se, že jsou Vám bezdůvodně opakovaně přiznávány nižší odměny a prémie, můžete se na soud obrátit s diskriminační žalobou. Zaměstnavatel tak bude muset podat vysvětlení na základě čeho Vám poskytuje nižší odměny. Za Občanskou poradnu Jižní Město Květa Kudová

Souhlasím se vším