Proplácení svátků

Dotaz ze dne 19. 6. 2009 12:01.

Otázka

Dobrý den,pracuji v obchodě,kde je otevřeno 7 dní v týdnu,odpracuji 40 hodin týdně,mám 2 dny v týdnu volno,pokud na mě přijde směna ve všední den a je státní svátek,nedává nám žádný příplatek.Je to dobře?Pokud je st.svátek o víkendu a pracuji,jak je to s odměnou?A ještě jedna otázka,musím jít do práce pokud je st.svátek,je mi započítáván do pracovní doby pokud by za mě šla brigáda?

Odpověď

Dobrý den, zaměstnavatel může nařídit práci ve svátek jen výjimečně, a to v případech, že se jedná o práce v nepřetržitém provozu, práce potřebné pro střežení objektů zaměstnavatele a práce, které lze nařídit v den nepřetržitého odpočinku (naléhavé opravné práce, inventurní a závěrkové práce, práce v dopravě, práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva, atd. - viz zákoník práce § 91). V takovém případě zaměstnanci náleží náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, toto volno zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek. Zaměstnavatel se se zaměstnancem může také dohodnout, že místo náhradního volna poskytne příplatek k dosažené mzdě a to ve výši průměrného výdělku. Primárně tedy náleží náhradní volno, jen se souhlasem zaměstnance náleží příplatek.

Pokud Vaše směna připadne na víkend, kdy je svátek a Vy v tento den pracujete přísluší Vám za práci v sobotu či v neděli dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10% průměrného výdělku (jinou minimální výši a způsob určení příplatku lze sjednat jen v kolektivní smlouvě) a zároveň Vám náleží náhradní volno nebo příplatek za práci ve svátek.

Jestliže zaměstnanec nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší mu náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku. Toto neplatí, pobírá-li zaměstnanec měsíční mzdu, tedy její výše je každý měsíc stejná. Měsíční mzda se nezvyšuje o náhradu mzdy za svátek, ale na druhou stranu se mu ani nekrátí za neodpracovaný den.

Otázkou tedy je, zda Vám může zaměstnavatel nařídit práci ve svátek. Podle mého názoru, není práce v obchodě prací, pro kterou by mohl nařídit zaměstnavatel práci ve svátek (až na výjimku inventurní a závěrkové práce). Nejde o nepřetržitý provoz, střežení objektů ani práci, kterou lze nařídit v den nepřetržitého odpočinku (snad by mohla být prací, nutnou se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva - činnost lékařů, novinářů, herců a podobně). Doporučuji tuto otázku konzultovat s inspektorátem práce (popř. s odbory, pokud u Vás působí). Na inspektorát práce se můžete obrátit i v případě, že pracujete ve svátek a zaměstnavatel Vám neposkytuje náhradní volno ani příplatek. Inspektorát práce má dohlížet na dodržování zákonů a v případě jejich porušování může zaměstnavateli udělit pokutu.

Jestliže jde tedy o práci, kdy Vám zaměstnavatel nemůže nařídit práci ve svátek, pak tento den nemusíte pracovat. V takovém případě Vám bude náležet náhrada mzdy, pokud tedy nemáte sjednanou měsíční mzdu. Pokud zaměstnavatel potřebuje tuto práci zajistit, je na něm, jakým způsobem ta zařídí (brigáda, bude zavřeno). Za Občanskou poradnu Jižní Město Květa Kudová

Souhlasím se vším