Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Ukončení rodičovské dovolené a výše podpory v nezaměstnanosti
Otázka
Dobrý den, vybrala jsem si 2 letou variantu rodičovské dovolené. K 14. 7. 2007 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a v lednu 2008 na rodičovskou dovolenou. Ditě bude mít 16.8. 2009 2 roky. Během tohoto období jsme se přestěhovali a nemůžu vzhledem vzdálenosti 300 km vykonávat dosavadní práci. Můj pracovní poměr nadále trvá, ale budu muset ho ukončit. K jakému datu mám pracovní poměr ukončit a v případě, že nenastoupím od 1. 9. 2009 do nového zaměstnání, jaká bude výše podpory v nezaměstnanosti?
Odpověď
Dobrý den, pracovní poměr lze ukončit dohodou nebo výpovědí. Jak již z názvu vyplývá, dohoda znamená vzájemnou shodu zaměstnance a zaměstnavatele ohledně data ukončení pracovního poměru příp. i nároku na odstupné. Tedy k dohodě nelze zaměstnavatele donutit. Nebude-li dohoda možná, nezbývá než ukončit pracovní poměr výpovědí z Vaší strany. Pracovní poměr v tomto případě skončí uplynutím dvouměsíční výpovědní lhůty, která počíná běžet měsíce, který následuje po měsíci, v němž byla doručena výpověď druhé straně. Jestliže doručíte výpověď zaměstnavateli v červenci, skončí pracovní poměr k poslednímu září. Můžete se tedy dohodnout se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru ke dni skončení rodičovské dovolené. V případě, že nebude možná dohoda, je nutné dát výpověď. Jelikož výpovědní lhůta vyprší až poté, co máte nastoupit do zaměstnání (na základě Vašeho dotazu vycházím z toho, že máte nahlášený nástup do zaměstnání na 1.9.2009), měla byste nastoupit do zaměstnání. Není-li možné vrátit se do zaměstnání, lze toto řešit tím, že požádáte zaměstnavatele o prodloužení rodičovské dovolené. Zaměstnavatel má poskytnout zaměstnanci rodičovskou dovolenou v rozsahu v jakém o něm požádá, nejdéle do 3 let dítěte. Lze tedy dodatečně požádat o prodloužení rodičovské dovolené a následně dát výpověď, tak aby výpovědní lhůta uplynule ještě během rodičovské dovolené. Jinou možností by bylo nastoupit na nemocenskou v den, kdy se máte vrátit do zaměstnání, zde by ovšem musel být důvod k pracovní neschopnosti.
Podpora v nezaměstnanosti se počítá z posledního zaměstnání. V případě, že Váš pracovní poměr skončí dříve než rodičovská dovolená nebo současně s rodičovskou dovolenou, bude se jako poslední zaměstnání brát péče o dítě (tzv. náhradní doba zaměstnání). Výše podpory se v tomto případě stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (průměrná mzda v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2008 činí 22 942 Kč). Aby se Vám podpora počítala z výdělku, musela byste po skončení rodičovské dovolené ještě pracovat, aby za Vás bylo odváděno důchodové pojištění. Bohužel ze zákona není zřejmé, kolik dní byste musela odpracovat, aby se Vám výše podpory počítala z výdělku, nikoliv z průměrné mzdy v národním hospodářství. Za Občanskou poradnu o.s. Společnou cestou Květa Kudová