šikana v zaměstnání

Dotaz ze dne 23. 7. 2009 20:52.

Otázka

DOBRÝ DEN,MÁM PROZBU. KAM SE OBRÁTI A CO DĚLAT JESTLIŽE JE V MÉM ZAMĚSTNÁNÍ ŠIKANA OD NADŘÍZENÝCH. JSEM NAPADÁNA ZA VĚC,KTERÁ JE NOPRÁVNĚNÁ A NEJSOU PROTI MĚ ŽÁDNÉ DŮKAZY.NAOPAK DŮKAZ,ŽE JSEM NEOPRÁVNĚNĚ NAPADENA MÁM JÁ A VELMI AROGANTNÍ A POVÍŠENNÉ JEDNÁNÍ NADŘÍZENÉ OSOBY.BOHUŽEL SE TAK DĚJE U VÍCERO ZAMĚSTNANCŮ. JE TEDY MOŽNOST S TÍM NĚCO DĚLAT A NENECHAT SI VŠE LÍBIT A PŘITOM SE NEBÁT ŽE PŘIJDU O MÍSTO. PODOTÝKÁM,ŽE SVOU PRÁCI DĚLÁM RÁDA A SNAŽÍM SE JI DĚLAT SVĚDOMITĚ,PROTOŽE RACUJI S LIDMI. MŮJ DRUHÝ DOTAZ,JE MOŽNÉ TAKÉ HÁJIT PRÁVA UŽIVATELŮ A INFORMACÍ NA KTÉRÉ MÁ RODINA PRÁVO A MÁ PRÁVO ZE ZÁKONA NA VEŠKERÉ INFORMACE SVÉHO ČLENA RODINY.ZA ODPOVĚDI MOC DĚKUJI

Odpověď

Dobrý den, pokud jde o šikanu ze strany nadřízeného pracovníka, je zde možnost si na tohoto pracovníka stěžovat zaměstnavateli. Tento by měl situaci prošetřit. Zaměstnavatel je povinen zajišťovat rovné zacházení se zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky, odměňování apod. Můžete toto také oznámit inspektorátu práce, úřadu práce či odborům, pokud u Vás působí.

Další možností je věc řešit soudní cestou - podáním žaloby na ochranu osobnosti, ve které se můžete domáhat, aby bylo upuštěno od neoprávněných zásahů do práva na ochranu osobnosti, aby byly odstraněny následky těchto zásahů a aby Vám bylo dáno přiměřené zadostiučinění (např. omluva). Pokud by se nejevilo postačujícím zadostiučinění zejména proto, že byla ve značné míře snížena Vaše důstojnost nebo vážnost ve společnosti, máte též právo na náhradu nemajetkové újmy v penězích. Výši náhrady určí soud s přihlédnutím k závažnosti vzniklé újmy a k okolnostem za nichž k porušení práva došlo. Prokazování šikanování a vzniklé újmy obvykle není jednoduché a doporučuje se pomoc advokáta. Vzor takové žaloby naleznete např. na http://vzorysmluv.planetka.cz/s-01-164.htm.

Jestliže jste na špatné zacházení ze strany tohoto pracovníka upozornila zaměstnavatele a on nepodnikl žádné kroky k nápravě, můžete také žalovat zaměstnavatele za nedodržení zákonné povinnosti.

Na základě Vašeho dotazu nelze jednoznačně určit, v jaké oblasti pracujete. Domnívám se, že jde o sociální služby. Poskytovatel sociálních služeb by měl dodržovat standardy kvality sociálních služeb (z. č. 108/2006 Sb, vyhláška 505/2006 Sb.), mimo jiné standardy upravují ochranu práv uživatelů, právo na podání stížnosti na kvalitu služby, vedení dokumentace a nahlížení do ní atd. Pokud poskytovatel tyto standardy porušuje, je namístě oznámit věc na krajský úřad, který vede evidenci poskytovatelů sociálních služeb a provádí kontroly inspekce kvality. Vzhledem k tomu, že pracovníci poskytující sociální služby jsou vázani mlčenlivostí, domnívám se, že mohou poskytnout infomace jiným osobám jen se souhlasem uživatele, je-li zletilý a má plnou způsobilost k právním úkonům. Nejde-li o zletilého či plně způsobilého klienta, mohou být informace poskytované zákonným zástupcům a opatrovníkovi. Jde-li o zdravotnictví, tak může zdravotnický personál poskytnout informace jen na základě souhlasu pacienta. V případě potřeby svůj dotaz doplňte. Za Občanskou poradnu o.s. Společnou cestou Květa Kudová

Souhlasím se vším