Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Krach podniku - mzdy, odstupné
Otázka
Dobrý den, Pracuji ve velké společnosti (a.s.) která je asi dva měsíce v insolvenčním řízení. Vypadá to, že v nejbližší době dojde ke krachu společnosti. Firma nemá peníze, takže výplata ani odstupné nebudou vyplaceny. Dočetl jsem se, že mzdu za srpen (část srpna) by měla doplatit ČSSZ. Jaké jsou lhůty pro vyplacení? A jak je to s odstupným? V majetku firmy jsou budovy hodnotě několika set miliónů (nejsou zastaveny u bank, ale od zahájení insolvenčního řízení jsou v exekuci), ale závazky (dluhy) firmy tuto sumu několikanásobně převyšují. Pokud zaměstnanci předají nárok na odstupné insolvenčnímu spráci (po krachu společnosti ke správci konkurzní podstaty?) jakou mají šanci na získání odstupného? Je toto odstupné vyplaceno přednostně před ostatními věřiteli? Nebo bude zaměstnancům vyplaceno třeba jen 20 procent jako zbývajícím věřitelům? Pokud by to správci konkurzní podstaty trvalo několik let, bude i odstupné vyplaceno až po několika letech? Jsou pro správce konkurzní postaty nějaké lhůty?
Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
obávám se, že jste dostal poněkud nepřesné informace. ČSSZ nic doplácet nebude. Pakliže je zaměstnavatel v insolvenci, mohou zaměstnanci požádat místně příslušný úřad práce o podporu při platební neschopnosti zaměstnavatele (k tomu viz např. na http://www.mesec.cz/clanky/mate-narok-na-penezitou-pomoc/ a http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence). Je třeba počítat s tím, že výše takto vyplatitelné podpory je omezená a zbytek nároků je třeba uplatňovat v insolvenčním řízení.
Pracovněprávní pohledávky (což je jak dlužná mzda tak odstupné) vzniklé v posledních 3 letech před rozhodnutím o úpadku a po něm mají zvláštní režim. Jde o tzv. pohledávky postavené na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou a tudíž se můžete vůči insolvenčnímu správci domáhat úhrady těchto pohledávek z majetkové podstaty (můžete si tedy z majetku společnosti "ukousnout" před tím, než dojde k porcování mezi "obyčejné" věřitele). Samozřejmě své nároky zkrátíte o to, co Vám bylo vyplaceno úřadem práce coby podpora při platební neschopnosti (ÚP tyto peníze sám uplatňuje coby pohledávku v insolvenčním řízení, ÚP v podstatě "odkoupí" část dluhů zaměstnavatele vůči zaměstnancům).
Je třeba počítat s tím, že pracovněprávní pohledávky nejsou jediným typem pohledávky s přednostním postavením, ale rozhodně mají lepší šanci na uspokojení, než "obyčejné" dluhy. U pracovněprávních pohledávek lze uvažovat v tom smyslu, že insolvenční správce je dlužníkem a v případě neuspokojení pohledávek v termínu splatnosti lze vůči insolvenčnímu správci podat žalobu na zaplacení. Z praktického hlediska lze doporučit kontaktovat správce a pokusit se dohodnout, v jakém termínu je schopen dát dohromady prostředky k úhradě těchto pohledávek, nebo si můžete termín rovnou určit - informace k tomuto včetně vzoru dopisu najdete na http://www.e-sondy.cz/pravni-servis/355-3/co-delat-kdyz-zamestnavatel-neplati-manual-pro-zamestnance.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem, Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.