Může mě zaměstnavatel převézt na jinou práci a dát mi minimální mzdu?

Dotaz ze dne 25. 8. 2009 23:33.

Otázka

Dobrý den, 3.6. jsem na Vás měla dotaz zda mám nárok na odstupné. Vy jste mi poradil.....ale, zaměstnavatel mi oznámil, že mi odstupné nedá a že na něj nárok prostě nemám. Firmu sice do Prahy přestěhovala, ale tady u nás ponechala kancelář kde je jeden šicí stroj, programátor a sekretářka. Dnes jsem se zaměstnavatelem spojila a ona mi oznámila, že mám klidně nastoupit, že mi práci dá, ale že mě převedene na jinou a dá mi minimální mzdu. Prý mi moji práci tedy operátorku vyšívacího automatu musí držet půl roku a pak už mě může převést na jinou práci. Vzhledem k tomu, že jsem na mateřské a teď budu nastupovat, tak je to déle než půl roku, takže mě prý převede a sníží mi mzdu. Má na to právo? Mám ještě nějakou šanci to odstupné dostat?

Odpověď

Dobrý den,

předpokládám, že Váš zaměstnavatel nerozumí příslušným ustanovením zákoníku práce či se spoléhá na to, že jim nebudete rozumět Vy. Jde nicméně o poměrně často slýchanou polopravdu...

Dle ustanovení § 47 zákoníku práce musí zaměstnavatel zaměstnankyni po skončení mateřské dovolené zařadit na její původní práci a pracoviště. Takže je pravda, že Vás zaměstnavatel nemusí zařadit na původní práci a pracoviště, pokud se vracíte do práce později než po skončení mateřské dovolené (po 28 týdnech, neboli nepřesně "po půl roce" - je třeba nesměšovat mateřskou a rodičovskou dovolenou). Je si ovšem třeba uvědomit, že z hlediska zákoníku práce je "původní práce a pracoviště" něco zcela jiného než "druh práce a místo výkonu práce sjednané ve smlouvě".

Vezměme si například, že zaměstnankyně má dle pracovní smlouvy místo výkonu práce Praha a druh práce sekretářka. Před nástupem na mateřskou dovolenou pracovala jako sekretářka pana Vomáčky v pobočce společnosti v Praze na Pankráci. Pakliže se do práce vrátí hned po mateřské dovolené, musí jí zaměstnavatel opět dát místo sekretářky pana Vomáčky na Pakráci, nebo prokázat, že dotčené pracovní místo již neexistuje (byla zrušena pobočka na Pankráci, vedení došlo k závěru, že pan Vomáčka svoji práci zvládne i bez sekretářky atd.). Pokud se zaměstnankyně vrátí až po rodičovské dovolené, tak je již zcela na úvaze zaměstnavatele, jestli jí dá k panu Vomáčkovi na Pankrác (původní práce a pracoviště), nebo jí dá jakékoliv jiné místo sekretářky v Praze (druh práce a místo výkonu práce sjednané ve smlouvě). Nemůže jí však poslat do Brna utírat nádobí, jelikož by šlo nejen o jinou než původní práci a pracoviště, ale též o jinou než sjednanou práci a jiné místo výkonu práce.

Zaměstnavatel Vás tedy nemusí zařadit na původní práci a pracoviště, ale to neznamená, že může začít ignoravat v pracovní smlouvě sjednané místo a druh práce. Jestliže máte dle smlouvy být operátorkou vyšívacího automatu, tak Vás nemůže zaměstnat jako uklízečku, ale může Vám např. přidělit jiný typ vyšívacího automatu na jiném pražském pracovišti.

Pokud jde o mzdu, záleží na tom, jakým způsobem ji máte stanovenou. Máte-li mzdu pevně stanovenou ve smlouvě, či kolektivní smlouvě, má zaměstnavatel smůlu. Pakliže by mzdu ve Vašem případě stanovil interní předpis či mzdový výměr, může zaměstnavatel Vaši mzdu snížit (může změnit interní předpis či mzdový výměr), ale nesmí jít pod tzv. zaručenou mzdu (vedle minimální mzdy, existují ještě zvláštní sazby minimální zaručené mzdy odstupňované podle složitosti práce v rozmezí 8 000 až 16 000 Kč měsíčně) a dále musí respektovat skutečnost, že zaměstnancům záleží za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty stejná mzda. Jinak řečeno zaměstnavatel nemůže stanovit, že všechny operátorky vyšívacího automatu mají mzdu 16 000 Kč, ale paní Nováková má mzdu pouze 8 000 Kč, byť dosahuje stejných výkonů jako ostatní operátorky.

V případě potřeby svůj dotaz prosím doplňte nebo upřesněte. Pro doplňující dotazy je vhodné využít e-mailovou adresu poradna@spolcest.cz a přiložit text původního dotazu.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším