Šikana ze strany nadřízeného

Dotaz ze dne 15. 9. 2009 12:51.

Otázka

Dobrý den, potřebovala bych poradit v otázce vztahu se svou bývalou nadřízenou. Její chování vůči mě bylo arogantní a postupně nabývalo podobu šikany. Nejprve mě postihovala odebráním osobního příplatku a následně zbavení funkce výchovné poradkyně. V osobních rozhovorech často lhala, a několikrát mi řekla, že mě zničí. Vše, co jsem udělala, bylo špatně a po třech letech její funkce v roli ředitelky jsem se psychicky zhroutila. Následkem toho jsem byla tři měsíce v pracovní neschopnosti, až jsem nakonec ze zaměstnání odešla. Mám naději na úspěch v případě, že na ni podám trestní oznámení pro šikanu? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

neexistuje trestný čin "šikany" a proto by bylo nutné uvážit, jestli by bylo možné jednání Vaší vedoucí považovat za některý z trestných činů uvedených v plátném zákoně. Nelze vyloučit možnost trestního postihu např. v případech, kdy zaměstnavatel šíří pomluvy, ale z Vašeho dotazu nelze dovodit nic, čeho by se bylo možné chytit na trestněprávní rovině.

Šikana na pracovišti by se tak musela řešit buď přes inspektorát práce (který může zaměstnavateli uložit pokutu), nebo přes civilní soud u kterébo by se bylo možné domáhat přiměřeného zadostiučinění (je-li to vzhledem k závažnosti na místě tak i přímo finanční náhrady za nemajetkovou újmu). V obou případech je nutné uvážit, jaké má člověk k dispozici důkazy. Jedna osamocená výpověď zpravidla nestačí, takže by bylo třeba připravit si svědectví dalších osob, písemné důkazy či cokoliv jiného, co může inspektorát či soud přesvědčit, že k šikaně došlo. U civilního soudu se navíc situace komplikuje tím, že naše právo a soudy neumějí zatím příliš pracovat s nemajetkovou újmou, takže dosáhnout finančí kompenzace může být značně obtížné. Např. v jendom případě znásilněné ženy se až pomocí odvolání podařilo advokátce vysoudit za znásilnění náhradu nemajetkové újmy 100 000 Kč.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším