Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
pochybeni mzdové učetní
Otázka
Dobrý den.Píšu ohledně pacovního úrazu.V zaměstnání jsem dostala doklad o podůrčí době,která mě měla končit 5.10.09 Podle tohoto dokladu jsem chodila na pravidelné kontroly,které určil lékař.Dne 21.9.09 jsem přišla na další kontrolu,kde mě pan doktor zdělil že došel dne 17-18.9.09 opravný doklad o moji podpůrčí době která končí dne 26.8.09 tak musel ukončit noji nemocenskou ke dni 26.8.09.Ale jsem dosud v léčení které pokračuje.Chtěla jsem vědět kdo mě zaplatí ušlou mzdu,a dále zda mam nárok při rozvázání prac.pom.nárok na odstupné ve výši 12měs.podle par.52odst.písm.d. Děkuji za odpověd.
Odpověď
Dobrý den, skutečnost, že Vám uplynula podpůrčí lhůta neznamená, že Vám musí být ukončena pracovní neschopnost. Pakliže toto lékař učinil, lze se proti jeho rozhodnutí bránit, a to podáním návrhu na přezkum lékařského rozhodnutí lékaři, který rozhodnutí vydal (jde-li o zdravotní zařízení pak vedoucímu tohoto zařízení prostřednictvím lékaře, který rozhodnutí vydal). Pakliže mu lékař (vedoucí zařízení) nevyhoví, předá jej do 5 dnů od doručení správnímu úřadu, který vydal rozhodnutí o registraci tohoto zdravotnického zařízení nebo je zřizovatelem tohoto zdravotnického zařízení. Návrh na přezkum lze podat jen do 3 dnů od jeho obdržení.
Lze také podat žádost o prodloužení podpůrčí doby resp. o prodloužení výplaty nemocenského. Nemocenské může být poskytováno na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí orgánu nemocenského pojištění, pakliže podle vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti (§ 27 z.č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění). Doporučuji se tedy obrátit na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.
Pakliže jde o pracovní úraz, za který odpovídá zaměstnavatel, náleží Vám náhrada za ztrátu na výdělku, za bolest a stížné společenské uplatnění, účelně vynaložené náklady spojené s léčením, věcnou škodu. V době pracovní neschopnosti Vám náleží náhrada ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před pracovním úrazem a výší nemocenské (v prvních 14 dnech výší náhrady mzdy). Pakliže Vám nemocenské nebude náležet, bude Vás zaměstnavatel dorovnávat do průměrného výdělku (případně může argumentovat, že Vám nenáleží náhrada v této výši, jelikož byste vzhledem ke svému stavu mohla již částečně pracovat nebo uplatnit právo na jiné dávky). Po skončení pracovní neschopnosti náleží tato náhrada ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem pracovního úrazu a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu. Dále je třeba upozornit, že zaměstnavateli vzniká povinnost převést Vás na jinou práci, jestliže nesmíte podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz. Nejste povinna konat práci, kterou podle lékařského posudku konat nesmíte. Jestliže ale danou práci konat smíte, bude Vám zaměstnatel přidělovat práci podle pracovní smlouvy (bez ohledu na to, že jste ještě něco „nedoléčila). Je-li třeba docházet na vyšetření, rehabilitace apod., které nemůžete zajistit mimo pracovní dobu, musí Vám zaměstnavatel poskytnout pracovní volno. Pracovní volno s náhradou mzdy se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pracovní volno se poskytne i tehdy, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout. Náhrada mzdy však přísluší nejvýše za dobu podle předchozího odstavce. Nárok na odstupné byste měla, pakliže by Vám zaměstnavatel dal výpověď na základě § 52 písm. d) nebo bude pracovní poměr ukončen dohodou z téhož důvodu (musí být v dohodě výslovně uveden). V těchto případech musí existovat lékařský posudek vydaný zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, podle kterého nesmíte konat dosavadní práci pro pracovní úraz. Pokud byste dávala výpověď Vy, odstupné Vám nebude náležet. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou