Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Převedení zaměstnance k jinému zaměstnavateli
Otázka
Dobrý den, k 1.1.2009 je jedna část záchranné služby -doprava raněných-převedena na jiného zaměstnavatele-nemocnici.Zároveň bylo organizačně rozhodnuto,že musí alikvotním dílem k počtu převedených zaměstnanců odejít i 1 THP síla,což jsem byla já. Nevykonávám plně práci ve středisku dopravy,nýbrž 2/3 mám jinou administrativní práci,kterou si můj původní zaměstnavatel rozdělí mezi ostatní THP pracovníky. Nástupnická organizace pro mě práci dle současné pracovní smlouvy nemá.Je povinností nástupnické organizace mě převzít ? /už se totiž stalo,že podepsali převzetí střediska dopravy/Za jak dlouho mi můžou dát výpověď pro mou nadbytečnost,když mě vlastně přejímají bez zkušební doby a zatím bez pracovní náplně.Mám asi 1 rok před starobním důchodem,tudíž mě pochopitelně nemají zájem ani nabídnout nějaké zaučení v jiné činnosti.Nemá pochopitelně ani zájem mi dát výpověď s odstupným a současná organizace taky ne.Ta mě chce převést jinam.Musím přijmout v nové organizaci nějaký zkrácený úvazek,třeba 0,5? Děkuji,když mi poradíte,jak se mám orientovat v problému
Odpověď
Dobrý den,
pakliže nemocnice převzala činnost záchranné služby včetně všech zaměstnanců, má nový zaměstnavatel stejná práva a povinnosti jako ten původní. Nemohu posoudit, zda-li Vás nemocnice převezme či nikoliv - z hlediska práva je samozřejmě možné jak to, že byste byla převedena k novému zaměstnavateli, tak to, že zůstanete u původního (záleží na konkrétní podobě transformace). Z hlediska Vašich práv to v popsané situaci není až tak podstatné, jelikož z praktického hlediska je jediný rozdíl v tom, kdo se případně podepíše pod výpověď. Pakliže Vás nástupnická organizace nebude přebírat, musí povinnosti z pracovní smlouvy plnit stávající zaměstnavatel.
Dojde-li k rušení pracovního místa, může Vám dát zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost (kdykoliv). Následně Vám poběží výpovědní lhůta (dle zákona min. 2 měsíce), která se počítá od počátku měsíce následujícího po měsíci, ve kterém Vám byla výpověď doručena (v listopadu doručená výpověď tudíž znamená skončení pracovního poměru k 31.1.). Vzhledem k důvodům skončení máte nárok na odstupné minimálně odpovídající trojnásobku průměrného výdělku. (Případně prostudujte smlouvu či kolektivní smlouvu, zda-li Vám nepřiznává delší výpovědní dobu či vyšší odstupné.) Opět zde ve své podstatě není rozhodující, zda přejdete k novému zaměstnavateli. Je možné dát výpověď z toho důvodu, že jste zůstala u zaměstnavatele, který už pro Vás nemá dost práce, jelikož se mu zúžil okruh činnosti, tak z toho důvodu, že nový zaměstnavatel zjistít, že je pro něj ekonomičtější některé z přebraných zaměstnanců propustit.
Až do skončení pracovního poměru je zaměstnavatel povinnen přidělovat práci podle smlouvy jak co do druhu a místa, tak co do rozsahu. Převedení na jiný typ práce či zkrácení pracovní doby je tudíž možné jen s Vaším souhlasem. Přesněji řečeno zákon uvádí případy, kdy zaměstnavatel může či musí zaměstnance převést na jinou práci, ale z dotazu neplyne, že by mělo jít o takový případ (zdravotní nezpůsobilost, odvracení živ. události atd.).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.