Výpověď a zápočtový list

Dotaz ze dne 20. 10. 2007 07:28.

Otázka

Dobrý den, podal jsem výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. V naší firmě je zavedena praxe, že před výstupem ze zaměstnání zaměstnanec musí předat papír, kde jsou podpisy, že předal veškerý hmotný majetek, předal práci atd. Přestože můj nadřízený již měsíc a půl ví, že odcházím, teprve teď, 14 dní před mým odchodem, mi telefonicky naznačili, že pokud práci nepředám, nedají mi zápočtový list nebo dokonce že mi nedovolí odejít z firmy dokud práci nepředám. Má zaměstnavatel náro vyvíjet na zaměstnance takovýto nátlak? To, že nebylo komu práci předat není přeci mou chybou. Má zaměstnavatel nárok na to nedat zápočtový list popř. hrozit nějakým soudním sporem? Já sám jsem situaci ovlivnit nemohl, ale teď budu označen za viníka? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

nejjednoduší je odpovědět na to, zda Vám zaměstnavatel smí zadržovat zápočtový list (tzv. potvrzení o zaměstnání). Zde lze jednoznačně odpovědět, že by jeho zadržení bylo protiprávní. Pokud by Vám ho zaměstnavatel při skončení zaměstnání nevydal, můžete pro takový postup podat stížnost na místně příslušný inspektorát práce a vydání zápočtového listu se domáhat soudně.

Nejsem si jist, co rozumíte pod slovy "nedovolí odejít z firmy". Pracovní poměr končí uplynutím výpovědní lhůty bez ohledu na to, zda se to zaměstnavateli líbí, či nikoliv. Máte-li na mysli to, že by Vás fyzicky zadržovali v budově, máte možnost obratem volat policii a podat trestní oznámení pro omezování osobní svobody.

Máte-li majetek zaměstnavatele, který Vám byl svěřen, jste nepochybně povinen ho při skončení pracovního poměru vrátit zaměstnavateli, nicméně je z Vaší strany oprávněné požadovat, aby Vám bylo jeho převzetí písemně potvrzeno. Nebude-li k takovémuto postupu zaměstnavatel svolný, lze doporučit zajistit si přítomnost svědka.

Nejsem si jist, co rozumíte pod "předáním práce". Osobně mám z formulace dotazu pocit, že jde o situaci, kdy musíte splnit určitý pracovní úkol, přičemž zaměstnavatel se tváří, že ho musíte stihnout do skončení pracovního poměru. Nelze vyloučit, aby Vám zaměstnavatel k dokončení úkolu uložil (v zákonem přípustné míře) práci přesčas, nicméně rozhodně nelze "odsunout" skončení pracovního poměru na dobu, kdy úkol doděláte.

Ohledně soudního sporu záleží na tom, zda by zaměstnavatel byl schopen prokázat, že jste mu zaviněným porušením svých povinností způsobil škodu. Je to zaměstnavatel, kdo má povinnost prokazovat, že povinnost byla porušena úmyslně nebo z nedbalosti a doložit výši škody. Pokud toho bude schopen, nelze vyloučit, aby Vás opravdu zažaloval.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším