Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Proplacení dovolené po mateřské dovolené
Otázka
Dobrý den, po mateřské dovolené by mi měla být proplacena dovolená ve výši 20,5 dne. Chtěla bych se zeptat, jak se má správně vypočítat pravděpodobný výdělek. Má hrubá mzda se pravidelně skládala ze základního platu, osobního ohodnocení a odměn, a to ve stejné výši každý měsíc. Děkuji moc za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, průměrný výdělek se zjišťuje z hrubé mzdy zúčtované k výplatě v rozhodném období a z doby odpracované v rozhodném období, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat. Za rozhodné období se považuje předchozí kalendářní čtvrtletí (bezprostředně předcházející). Do základu pro výpočet průměrného výdělku se zahrnují částky, které jsou mzdou (tj. také příplatek za práci v sobotu a neděli, přesčas, osobní ohodnocení) a nikoliv ostatním plněním (náhrada mzdy, nemocenské, odměna za pracovní pohotovost). Průměr se tedy počítá tím způsobem, že se vezmou pouze odpracované dny a pouze peněžní prostředky vyplacené za odvedenou práci. Takto se stanoví průměrný hodinový výdělek. Pokud jste v rozhodném období nepracovala alespoň 21 dnů, používá se místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek. Pravděpodobný výdělek se zjistí z hrubé mzdy, které jste dosáhla od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které byste zřejmě dosáhla (kolik by zřejmě průměr byl, pokud byste celé čtvrtletí pracovala jako ostatní zaměstnanci).
K proplácení dovolené dochází jen při ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatel má nyní povinnost určit čerpání dovolené v tom kalendářním roce, ve kterém vznikl na dovolenou nárok. Pokud mu v tom brání překážky na straně zaměstnance (nap.ř nemoc) či provozní důvody, musí určit čerpání dovolené do konce příštího roku, jinak nárok na dovolenou zaniká. Pakliže nemůže určit čerpání dovolené z důvodu mateřské a následně rodičovské dovolené, nárok na dovolenou nezanikne, zaměstnavatel má určit čerpání dovolené po skončení rodičovské dovolené. Výše uvedené se týká dovolené do 4 týdnů. Náhrada mzdy nebo platu za část nevyčerpané dovolené, která přesahuje čtyři týdny, přísluší zaměstnanci nejen při skončení pracovního poměru, ale i v případě, že zaměstnanec nemohl tuto dovolenou vyčerpat do konce příštího kalendářního roku, respektive ani do konce dalšího kalendářního roku. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou